У світлі відбувається судової реформи акценти давно змістилися зі зміцнення судової гілки влади, як незалежної від інших гілок - виконавчої та законодавчої, - на кардинальну заміну кадрів.
Найцікавіші випадки, коли судді звертаються із заявами про втручання в розгляд справ з боку народних депутатів України. Як правило, реакції з боку правоохоронних органів - жодної. Тому, більше такі звернення суддів нагадують спробу «виговоритися» або виконати вимогу закону. Адже, згідно з п. 6 ст. 92 поки чинного Закону «Про судоустрій і статус суддів», суддя може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо не повідомить органам суддівського самоврядування і правоохоронним органам про випадок втручання в його діяльність по здійсненню правосуддя, в т.ч. про звернення до нього учасників судового процесу або інших осіб, включаючи уповноважених на виконання функцій держави, з приводу конкретних справ, якщо таке звернення відбулося у незаконний спосіб, протягом п'яти днів після того, як йому стало відомо про такий випадок.
Так, 12 травня 2015 року Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Ірина Курбатова, яка винесла вирок Юрію Павленку, більш відомому як Хорт, за організацію і участь в масових заворушеннях під час штурму Вінницької ОДА 6 грудня 2014 року, звернулася до Ради суддів у зв'язку з втручанням в процесуальну діяльність з боку народного депутата Ігоря Мосійчука. Відповідь Генеральної прокуратури Раді суддів був стандартним: «Усі кримінальні провадження стосовно суддів знаходяться на контролі керівництва Генеральної прокуратури».
9 листопада 2015 року голова Полтавського окружного адміністративного суду Федір Соколенко звернувся до Ради суддів з приводу тиску на суд з боку народного депутата Дениса Силантьєва. 31 грудня 2015 року Генеральна прокуратура повідомила, що звернення направлено заступнику прокурора міста Києва Олександру Авраменко для розгляду, і подальша доля цього звернення невідома.
31 березня 2016 року Рада суддів України направив запити щодо втручання в діяльність судді Окружного адміністративного суду міста Києва Ігоря Іщука по здійсненню правосуддя в адміністративній справі №826 / 1817/16 з боку народного депутата Оксани Корчинської, дружини голови партії «Братство» Дмитра Корчинського, а також щодо тиску на суддів Вищого господарського суду України під час судового засідання з боку народного депутата України Юрія Левченка. І це тільки частина таких звернень. З «свіжих» - звернення голови Сихівського райсуду міста Львова щодо тиску нардепа Юрія Тимошенко. Втім, прокуратура, як завжди, «ознак тиску не виявлено».
З якихось причин зовсім інший резонанс знаходять випадки тиску на суддів з боку самих суддів, де в справу включаються «адвокати Майдану».
Наприклад, не так давно в Комітеті Верховної Ради з питань протидії та запобігання корупції були заслухані судді Жовтневого суду міста Полтави Лариса гольник і Апеляційного суду Черкаської області Сергій Бондаренко, які розкрили факти втручання в їх роботу з боку керівництва суду. Залишається тільки зрозуміти закономірність, чому ЗМІ і громадськість не цікавляться іншими, більш «прозаїчними» випадками, коли на суддю тисне депутат, адвокат або прокурор?
Є ще один варіант тиску - за допомогою запитів. Так, за інформацією Полтавського окружного адміністративного суду, в жовтні 2015 року в Полтавський окружний адміністративний суд надійшли звернення народного депутата України, в яких стверджувалося, що йому відомо про порушення процедур, визначених Законами «Про очищення влади» і «Про відновлення довіри до судової влади ». При цьому суть таких порушень (за яких обставин, коли і ким вони вчинені) не вказувалася.
Примітно, що на підставі такої заяви та посилань на окремі норми Закону «Про статус народного депутата України» він просив надати по всім суддям Полтавського окружного адміністративного суду вичерпну інформацію по всіх розглянутих справ, пов'язаних з масовими акціями протесту в період з 21 листопада 2013 року по 8 квітня 2015 року, копії всіх документів особових справ суддів, які розглядали вищевказані справи, а також копії декларацій про доходи за 2013-2014 рр.