Навантаження на судову систему знизять шляхом встановлення нового порядку розгляду справ в короткі терміни з використанням інформаційних технологій та без виклику сторін до суду.
Ідея зменшити навантаження на судову систему за рахунок наказного провадження (самостійний і спрощений вид судового розгляду так званої «безперечних справ в цивільному судочинстві», який не передбачає судового засідання і виклику стягувача та боржника, для України не нова.
Раніше вже озвучувалися пропозиції про необхідність передачі даного інституту в компетенцію нотаріату. Але законодавці вирішили піти іншим шляхом: перевести цей спрощений вид судового розгляду в електронну форму, поширивши сферу його застосування не тільки на цивільний процес, а й на господарський.
Чергова законодавча ініціатива на цю тему була зареєстрована в ВР 6 вересня 2016 року в рамках законопроекту №5073 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення та прискорення процесу судового захисту порушених прав і законних інтересів осіб».
Його автор - народний депутат України Ігор Алексєєв - пропонує створити систему електронного наказного провадження, що дозволить знизити навантаження на судову систему шляхом встановлення нового порядку розгляду визначених законом категорій справ в короткі терміни з використанням інформаційних технологій та без виклику сторін до суду.
Нардеп упевнений, що введення такої процедури допоможе істотно зменшити витрати сторін та держави, пов'язані з розглядом деяких категорій справ, полегшити фізичним і юридичним особам доступ до правосуддя, однак робить акцент на тому, що використання такої процедури не є обов'язковим, і заявник має право вимагати вирішити його справу в порядку позовного провадження.
Відзначимо, що даний проект розроблено з урахуванням досвіду щодо впровадження інституту електронного наказного провадження в Республіці Польща. Експерти стверджують, що за п'ять останніх років функціонування даного інституту в правовій системі Польщі в установленому ним порядку розглянуті 1,8 млн справ на загальну суму 40 млрд польських злотих.
«Алгоритми розгляду справ в порядку електронного наказного провадження для цивільного і господарського судочинства практично ідентичні: як і наказне провадження, його електронний аналог не передбачає проведення судового засідання та виклику заявника та боржника для заслуховування їх пояснень», - сказано в пояснювальній записці до законопроекту. При цьому обумовлюється, нагадаємо, що заявник має право вимагати вирішити його справу в порядку позовного провадження.
Електронний наказ
Відповідно до положень проекту, розгляд справ в порядку електронного наказного провадження передбачатиме обов'язкову реєстрацію стягувача в автоматизованій системі електронного наказного провадження і звернення заявника через автоматизовану систему з заявою до суду про видачу електронного судового наказу. Далі слід розгляд судом отриманої заяви і видача електронного наказу з встановленням терміну для подачі боржником заперечень. Законом також передбачено скасування електронного наказу з роз'ясненням стягувачу його права звернутися з цими самими вимогами до суду в загальному порядку (в разі надходження заперечень від боржника протягом встановленого терміну), внесення до єдиного державного реєстру судових рішень відомостей про вступ електронного наказом законної сили та напрямок його стягувачу (в разі неотримання від боржника заперечень).
Обов'язковою умовою для розгляду справ в порядку електронного наказного провадження є наявність між сторонами укладеного договору в письмовій формі, і вимога повинна обмежуватися виключно сумою грошової заборгованості, яка витікає з такого договору. Крім цього, нормами проекту встановлені обмеження максимальної суми грошової заборгованості на вимогу: для фізичних осіб - не більше 100 розмірів мінімальної заробітної плати, для юридичних - не більше 1000 МЗП.
Проектом передбачається, що розгляд господарських справ в порядку електронного наказного провадження буде віднесено до підсудності місцевих господарських та загальних судів, визначених Державною судовою адміністрацією України.