Ліквідацію пенітенціарної служби оскаржують в судовому порядку.
Так, 18 травня 2016 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №343 «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції».
П. 1 цієї постанови уряд України ліквідувало Державну пенітенціарну службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань і пробації. Окремою постановою Мін'юст ліквідував територіальні органи управління ДПтС.
Однак, вже 7 вересня 2016 року в Окружному адміністративному суді міста Києва знаходяться кілька позовів, де пенитенциарии просять суд визнати незаконним рішення КМУ про ліквідацію пенітенціарної служби.
Серед інших, за права пенітенціаріїв вирішив поборотися колишній голова Державної пенітенціарної служби України Сергій Старенький. «Мною оскаржене незаконну постанову про ліквідацію ДПтСУ. Обіцяю ділкам від Мін'юсту - це тільки початок », - прокоментував він свої наміри.
Підтримали цю акцію і члени Центрального комітету Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ ДПтС. За ними в «бій» з Мін'юстом вступили регіональні профспілки відомства. Схожі позови нині перебувають на розгляді суду від співробітників служби Чернігівської та Запорізької областей, які через свої профспілки сподіваються відстояти ті гарантії, які їм обіцяла держава.
«Зазначу, що на сьогоднішній день представники Мін'юсту затягують процес. У своїх вимогах в рамках позову ми просимо припинити дії постанови №343, оскільки в документі не передбачено жодних гарантії для співробітників служби. Їхня професійна доля як і раніше не ясна. Люди, які прослужили багато років, просто повинні піти. Можу сказати, що на сьогоднішній день майже 100 осіб, які працювали в центральному апараті ДПтС України, вже пішли. Деякі співробітники перевелися в Мін'юст України », - прокоментував голова Центрального комітету Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ ДПтС Олег Андрієнко.