Вони вчинили злочини. Їм були винесені вироки «ім'ям України», а поки вони відбували покарання, політики розіграли свою карту. В результаті укладені майже 30 українських колоній стали в прямому сенсі заручниками, оскільки виявилися на тимчасово окупованій території самопроголошених «ДНР» і «ЛНР».
Про точну кількість таких в'язнів остаточної інформації на сьогоднішній день немає. Відомо лише, що Україна фактично перестала фінансувати ці колонії, а місцевій владі окупованих територій вони і зовсім не потрібні.
Так як же на сьогоднішній день можна повернути засудженого на територію мирної України?
З цією метою ми звернулися з нас цікавлять в Міністерство юстиції, Державну пенітенціарну службу України, а також в Адміністрацію Президента України і до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Одне з питань, які ми поставили органам влади, стосувалося можливості обміну ув'язнених.
Адміністрація Президента переадресувала запит на Міністерство юстиції, Мін'юст - на Державну пенітенціарну службу (яка на сьогодні ліквідовано).
З ДПтС України ми отримали відповідь, де згідно з яким «ДПтС України не вирішує питання щодо обміну затриманих сепаратистів, оскільки це питання не відноситься до компетенції ДПтС України».
Правда, директор департаменту Микола Ільтяй, за підписом якого була дана відповідь, доповнив, що «в разі рішення на державному рівні питань про переведення осіб, які виявили бажання відбувати подальше покарання в установах виконання покарань, розташованих на підконтрольній українській владі території, ДПтС України в межах її компетенції будуть вжиті всі можливі заходи ».
Відзначимо, раніше відомство неодноразово робило заяви про те, що українська система виконання покарань дозволяє розмістити всіх засуджених, які відбувають покарання на окупованих територіях, в разі їх передачі. Однак, пенітенціарна система відвела собі вельми скромну роль по підготовці бази в разі вирішення питання з переведенням засуджених і не поспішає брати на себе більш складні завдання і нести відповідальність за їх виконання.
Очевидно, це пояснюється і тим, що 18 травня 2016 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №343 «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції». П. 1 цієї постанови уряд ліквідував Державну пенітенціарну службу, поклавши завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань і пробації на Міністерство юстиції.
Нагадаємо, згідно із п. 4 рішення Ради національної безпеки і оборони від 04.11.2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій і Луганській областях», яке затверджено Указом Президента №875 / 2014 від 14.11.2014 року, Міністерству юстиції доручено невідкладно вжити заходів для забезпечення переміщення органів і установ Державної пенітенціарної служби України, засуджених і осіб, узятих під варту, з окремих територій в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях в інші регіони України.
Як зазначає у своїй відповіді омбудсмен, в зв'язку з бездіяльністю зазначених органів у вирішенні цього питання з ініціативи уповноваженого з прав людини були здійснені шість переміщень засуджених і осіб, узятих під варту, з окремих регіонів Донецької (але не Луганській) області.
Коментуючи дану проблему, заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов відповів, що сьогодні цим питанням успішно займається омбудсмен Валерія Лутковська. У той же час уповноважений ВР з прав людини не захотіла вголос розповісти про свої досягнення і на прохання прокоментувати ситуацію коротко відповіла, що за цей період їй вдалося особисто посприяти переведенню 110 засуджених.
Згідно зі статистичними даними ДПтС України, в даний час на тимчасово непідконтрольною території розташовані: в Донецькій області - 14 з 20 установ, в Луганській області - 15 з 16 установ. Станом на 1 листопада 2014 року в цих установах утримувалися: в Донецькій області - 9511 осіб, в Луганській області - 6426 осіб. З цього випливає, що і омбудсмену в рішенні цього питання похвалитися особливо нічим.
Більш того, коментуючи ситуацію, перший заступник міністра юстиції України Наталія Севостьянова зазначила, що в даний час бойовики повністю заблокували процес повернення в'язнів з окупованих районів Донбасу.