Юридична спеціальність вже багато років тримає пальму першості у виборі абітурієнтами майбутньої професії. Це стосується як бюджетників, так і контрактників.
Незважаючи на лідерську позицію спеціальності «Право», навколо неї тривають експерименти. І однією з новацій, які пропонуються, є введення для юристів єдиного зовнішнього кваліфікаційного іспиту, який після закінчення магістратури складатимуть усі правознавці.
«Судово-юридична газета» провела аналіз того, як отримують юридичної освіту в інших країнах.
Великобританія. Вступати на юридичні факультети можна на базі загальної середньої освіти. Вищі навчальні заклади Великобританії діляться на кілька видів: коледжі, інститути, університети. Вища юридична освіта є платним. Вступні іспити відсутні. Щорічний набір студентів невеликий - до 100 осіб. Цим пояснюються можливості широкого використання індивідуальних форм роботи зі студентами. Абітурієнта оцінюють індивідуально і цілісно, використовуючи всю наявну інформацію. Так, в Лондонському університеті викладач працює за індивідуальним планом не більше ніж з десятьма студентами, в Оксфордському - не більше ніж з трьома. Навчання на юридичних факультетах на базі середньої освіти триває три-чотири роки. З юридичних шкіл країни щорічно випускаються близько 13 тис. Чоловік. На жаль, статистичний облік кількості вступників Великобританія не веде.
Франція. Загальною передумовою для доступу до вищої юридичної освіти є завершене середню освіту. Напрям підготовки в середній школі має відповідати спеціалізації у вищому навчальному закладі. Обов'язковий попередній запис на факультет. Вибирають абітурієнтів на основі конкурсу досьє кандидатів (дипломів і оцінок). Загальна професійна підготовка триває п'ять років: три роки на рівні ліценціата і ще по одному - на рівні Master 1 (спеціальну вищу освіту) і Master 2 (поглиблене вищу освіту). Щорічно на юридичні факультети надходять більше 30 тис. Чоловік.
Німеччина. Загальні передумови доступу до юридичної освіти визначає Рамковий закон «Про вищу школу», який конкретизує законодавчі акти федеральних земель. Тобто держава виконує функцію контролю за якістю юридичної освіти (результату), але робить це неоднаково. Іспитів і конкурсного відбору для вступу немає, а надходять за результатами шкільного навчання (атестата). Передумовою вступу є отримання успішного довузівської освіти. Навчання в державних університетах Німеччини безкоштовне. Винятком є приватні платні вузи, однак підготовку юристів здійснюють тільки державні університети. Характерною особливістю системи юридичної освіти Німеччини є те, що яку б юридичну професію не вибрав майбутній фахівець (адвокат, прокурор, нотаріус, суддя), йому в обов'язковому порядку необхідно успішно здати державний іспит, щоб отримати право обіймати посаду судді. Точної статистики надходять і випускників в Німеччині немає - орієнтовно це більше 23 тис. Чоловік.
Польща. Вчитися на юридичному факультеті можна після навчання в ліцеї, маючи свідоцтво зрілості і здавши державний іспит (аналоги українського атестату про закінчення середньої школи і незалежного тестування). Для абітурієнтів юридичних факультетів передбачений конкурсний відбір за результатами іспитів на базі шкільної освіти. Абітурієнту надається право вибрати один кращий результат з переліку іспитів (історія, суспільствознавство, польську мову). Юридичні факультети в Польщі рідко беруть 100 осіб, а державне навчання є престижним і безкоштовним. Термін навчання становить 5-5,5 років в залежності від навчального закладу. Орієнтовно в державних і приватних юридичних закладах навчаються 59 430 осіб.
США. Запозичивши у кінці XIX століття європейську систему освіти, американці її трансформували, модернізували і створили свою багаторівневу, переважно університетську систему вищої юридичної освіти. Найнижчий рівень - 2-річні коледжі, відповідні українським середнім навчальним закладам. Середній рівень вищих навчальних закладів - 4-річні коледжі, т.зв. «Загальноосвітні», які за статусом можна прирівняти до наших інститутів. Ведучий тип вищих навчальних закладів - університети. У вузи можуть надходити випускники повних середніх шкіл, які мають дипломи про закінчення старшої середньої школи. Вступних іспитів в юридичні коледжі немає, зарахування проводиться на основі результатів проходження тесту, який називається LSAT (Law School Admission Test) і висилається абітурієнтам поштою. Юридична освіта в Америці вважається другою вищою, тому що вступити в юридичний коледж можна після закінчення коледжу за будь-якою спеціальністю. Навчання у вузах ведеться за трьома основними рівнями: бакалаврат, магістратура та докторантура.