flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Суддя Вищого спецсуду Н. Марчук розповіла про небезпеки несертифікованої системи е-декларацій

25 серпня 2016, 15:56

 15 серпня 2016 року, вперше в історії України, почала працювати система електронного декларування доходів, витрат і майна вищих державних службовців, працівників правоохоронних органів та суддів.

 
Як відомо, за два дні до офіційного запуску реєстру Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації відмовилася видати сертифікат відповідності комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) реєстру декларацій, що фактично означало зрив його повноцінної роботи. Новою датою запуску призначили 1 вересня.
 
Своєю позицією в цьому питанні з «Судово-юридичної газетою» поділилася суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталія Марчук:
 
«Якщо офіційні особи оголосили, що до 1 вересня подавати електронні декларації не варто, значить, не потрібно поспішати. Що стосується подачі недостовірних даних у несертифікований реєстр, то тут все буде залежати від ситуації. Якщо людина заявить, що подав достовірні дані, а якісь зміни з ними відбулися вже в самому реєстрі, то в такому випадку без сертифікації системи довести провину людини буде складно. Коли справа дійде до судового спору, людина може заявити, що він все написав правильно, і в спотворенні даних винен реєстр. Це буде нагадувати історію з відеофіксацією порушень ПДР, коли було складно довести, що порушення дійсно було скоєно тією або іншою людиною, оскільки прилад фіксації був несертифікованих, отже, не виключалося стороннє втручання в його роботу.
 
Небезпека несертифікованої системи полягає саме в тому, що держава просто не зможе довести, що воно не втручалася в її роботу. Але якщо в суді людина сама зізнається, що обдурив і вказав недостовірні відомості, то суду буде простіше визначитися. Сертифікація не є гарантією від втручання в роботу реєстру, але, по крайней мере, воно буде мінімізовано. Інша справа, що тепер можуть виникнути проблеми з людьми, які вже подали декларації, оскільки вони можуть заявити, що вже все подали. Вийде, що людина ніби як виконав свій обов'язок, а в ситуації, що склалася винна держава. Звичайно, в будь-якому випадку людина повинна подавати достовірну декларацію, оскільки він несе персональну відповідальність за те, що там написав. Але думаю, що поспішати з запуском системи не варто ».