flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Докази в Інтернеті - не для суду?

25 серпня 2016, 14:42

 Сьогодні багато представників бізнесу і звичайні громадяни використовують електронну переписку як швидкий і ефективний інструмент для укладення угод, угод побутового характеру, уточнення деталей за договорами і т.д.

 
При цьому часто сторони не створюють ніякого іншого документообігу, крім електронного, або обговорюють важливі нюанси за допомогою e-mail. У зв'язку з цим рано чи пізно виникає питання про необхідність використання електронного листування як доказ в суді.
 
Примітно, що на розгляді Верховної Ради знаходиться ряд законопроектів, згідно з якими нотаріусам дається право забезпечувати докази в Інтернеті.
 
Це, зокрема, проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав в мережі Інтернет» №4629 від 10.05.2016 року авторства Кабміну, згідно з яким нотаріус отримає право за зверненням зацікавлених осіб забезпечувати докази в Інтернеті. «Забезпечення доказів в Інтернеті здійснюється шляхом складання нотаріусом відповідного протоколу, який містить опис інформації, розміщеної в Інтернеті, до якої додаються документи, в яких зафіксована розміщена в Інтернеті інформація», - наголошується в законопроекті.
 
Раніше також був зареєстрований законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання нотаріусам повноважень забезпечувати докази» №2716 від 23.04.2015 року, в разі прийняття якого нотаріуси України зможуть проводити фіксацію змісту сторінок в Інтернеті. У статтях Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу та Кодексу адміністративного судочинства запропоновано вказати, що докази, забезпечені нотаріусом, досліджуються судом в загальному порядку, встановленому кодексом для дослідження судових доказів. Протоколи, складені нотаріусом, оголошуються в судовому засіданні. Крім цього, законопроектом запропоновано доповнення в ст. 18 ЦК, згідно з яким нотаріус здійснює захист цивільних прав не тільки шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі, але і шляхом забезпечення доказів. Як пояснюють автори проекту, чинне законодавство України не передбачає процедури забезпечення доказів нотаріусом, в зв'язку з чим українські правозахисники змушені звертатися до нотаріусів РФ.
 
Дійсно, в РФ така практика існує давно. Так, відповідно до статей 102 і 103 «Основ законодавства про нотаріат» Російської Федерації нотаріус на прохання зацікавлених осіб забезпечує докази, необхідні в разі виникнення справи в суді або адміністративному органі, якщо є підстави вважати, що згодом надання доказів стане неможливим або складним. Огляд сайту нотаріусом РФ складається з наступних етапів: перевірка доменного імені, встановленого DNS-сервером; перевірка відповідності IP-адреси; перевірка достовірності відображення змісту веб-сайту тому, до якого звертається браузер; відображення переходів на сторінки, які цікавлять заявника. Кожен етап фіксується в описовій частині протоколу, а результати огляду (веб-сторінки, фотографії, скріншоти) роздруковуються і підшиваються до нього. Крім цього, в протоколі дається опис оглянутих веб-сторінок, вказуються зміст доказів, місце і час вчинення нотаріальної дії, відомості про зацікавлених осіб і нотаріуса.
 
Нотаріуси Республіки Білорусь також наділені повноваженнями щодо забезпечення письмових доказів, а інформація, розміщена в Інтернеті і отримана в результаті проведення нотаріусами огляду інтернет-сторінок, відноситься до письмових доказів (згідно з ч. 2 ст. 96-2 і ст. 96-4 Закону Республіки Білорусь «Про нотаріат і нотаріальної діяльності»). Результати огляду письмового доказу фіксуються нотаріусом шляхом складання протоколу огляду письмового доказу. Такий протокол повинен містити: дату, час (години, хвилини) і місце проведення огляду; інформацію про особу, що здійснює огляд (його прізвище та ініціали, статус (нотаріус), найменування нотаріального округу); відомості про осіб, які були присутні під час огляду; зміст заяви особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, із зазначенням причин, в силу яких надання доказів стане згодом неможливим або складним; послідовність дій нотаріуса в ході огляду такої інформації. До протоколу можуть додаватися роздруковані на паперових носіях зображення інформації, опублікованої на сторінках інформаційного ресурсу, а також зображення, що відображають послідовність дій нотаріуса по доступу до цієї інформації. У разі залучення до протоколу роздрукованих зображень інформації в протоколі вказується час (години, хвилини), коли була проведена роздруківка цієї інформації. На прохання особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, до протоколу огляду письмового доказу може долучатися електронна версія оглянутих доказів.