Верховний Суд України дійшов висновку про умови, при яких державний виконавець може передати на реалізацію предмет іпотеки в ході примусового виконання рішень судів про стягнення на користь іпотекодержателя заборгованості, що випливає з забезпечених іпотекою зобов'язань.
Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 27 квітня 2016 року №6-103цс16.
Так, норми Закону України «Про виконавче провадження» дозволяють державному виконавцю передавати на реалізацію предмет іпотеки в ході примусового виконання рішень судів про стягнення на користь іпотекодержателя заборгованості, що випливає з забезпечених іпотекою зобов'язань, за таких умов: відсутність у боржника будь-якого іншого майна , на яке можна в першу чергу звернути стягнення; наявність заборгованості виключно перед іпотекодержателем.
Відповідно до ст. 54 цього Закону примусове звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється державним виконавцем з урахуванням положень Закону України «Про іпотеку».
До спірних правовідносин підлягає застосуванню норма ст. 45 Закону України «Про іпотеку», згідно з якою публічні торги можна провести за наявності одного учасника, придбавши майно за його початковій ціні.