Як відомо, минулого тижня президент Петро Порошенко підписав зміни до Конституції України в частині правосуддя. Судова реформа, таким чином, вступила в стадію реалізації.
Однак, як відзначають судді, зокрема, член Ради суддів України, суддя Господарського суду Харківської області Тетяна Суярко, крім безумовно позитивного тренда деполітизації, обіцяного імплементаційного Законом «Про судоустрій і статус суддів» збільшення розміру зарплати як однієї з гарантій незалежності, в іншому можна говорити тільки про підвищення вимог до суддів.
На думку члена Ради суддів, заходом протидії тиску на суди може стати широке висвітлення всіх випадків тиску: «Наш союзник у протидії тиску - наше суспільство. У суду буде і підтримка, і довіру, коли люди будуть бачити реальний стан речей: спроби певних осіб шляхом тиску на суд отримати потрібне рішення, і як в такій ситуації суд намагається протидіяти. І навпаки: замовчування таких випадків буде поглиблювати недовіру, адже буде створюватися враження, що суд прийняв рішення, оскільки на нього натиснули. Більш того, це спонукатиме до тиску для вирішення власних питань. Зрештою політика повної публічності повинна привести до усвідомлення переважною більшістю членів суспільства неможливості тиску на суд і того, що мінімізація факторів тиску на суд пропорційно збільшує шанси на справедливий судовий розгляд ».
Відповідно, на думку Тетяни Суярко, важливими завданнями є:
1) підвищення рівня знань Президента України та Генпрокурора до проблем захисту суддів від посягань на їх фізичну або моральну недоторканність, особисту свободу і безпеку (РСУ звернення, суддівських організацій, представників міжнародного суддівського співтовариства);
2) привернення уваги суспільства до проблематики тиску на суд шляхом широкого висвітлення в ЗМІ подібних випадків;
3) розробка пропозицій про внесення змін до законодавства щодо підвищення ефективності протидії тиску і забезпечення безпеки суддів.
«Потрібно дати суддям точку опори, з допомогою якої вони змогли б якщо не перевернути землю, то забезпечити право на справедливий і публічний розгляд справи», - підсумувала суддя.