flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Для чого хочуть ввести інститут пенітенціарних судів?

27 липня 2016, 11:31

 У Верховній Раді зареєстровано законопроект №4936 «Про превентивних і компенсаційних коштах у зв'язку з тортурами, нелюдським або принижуючим гідність поводження або покаранням щодо засуджених і осіб, узятих під варту, та введення інституту пенітенціарних суддів». Так, пенітенціарний суддя обирається з числа суддів місцевого загального суду для здійснення повноважень в окремих категоріях справ осіб, взятих під варту, засуджених, а також звільнених з цих установ.

 
В цілому, законопроектом передбачається створення превентивних і компенсаційних заходів у зв'язку з неналежним поводженням щодо засуджених і взятих під варту осіб, закріплення понять, видів, процедур застосування, а також відповідальних суб'єктів. Створюється інститут пенітенціарного судді, який буде відповідальний за рішення скарг таких осіб і за рішення деяких питань, пов'язаних з виконанням вироку, або тих, що виникають в процесі тримання особи під вартою.
 
Пенітенціарний суддя стане суб'єктом, відповідальним за застосування превентивних і компенсаційних заходів.
 
Відповідно до наданих в законопроекті дефініціями, превентивними заходами є дії, що робляться на підставі відповідного рішення пенітенціарного судді і направлені на припинення або попередження катувань, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводженню чи покаранню; компенсаційними заходами є дії, що робляться на підставі відповідного рішення пенітенціарного судді і направлені на відшкодування жертвам катувань або нелюдського або такого, що принижує гідність, поводженню чи покаранню фізичного і (або) моральної шкоди (ст. 1 законопроекту).
 
Проект чітко визначає види превентивних і компенсаційних заходів.
Зокрема, превентивні заходи можуть полягати у скасуванні рішень адміністрації установи виконання покарання або попереднього ув'язнення, а також у вирішенні:
 
змінити установу попереднього ув'язнення або виконання покарання, в якому міститься особу, взяту під варту, або засуджена;
 
змінити приміщення, в якому міститься засуджений або особа, яку взято під варту, в т.ч. шляхом приміщення в одиночну камеру або в інший структурний ділянку установи;
 
повністю або частково відремонтувати або обладнати будь-яке приміщення, в якому міститься засуджений або особа, яку взято під варту;
 
здійснити належне медичне забезпечення, в т.ч. шляхом переведення в необхідне медичне установа, незалежно від підпорядкування і т.д.
 
Всі ці процесуальні заходи розраховані як на припинення триваючих порушень, так і на ті, які ще тільки можуть початися. У разі порушень, які тільки можуть статися або повторитися, пенітенціарний суддя повинен буде прогнозувати таку можливість, враховуючи сукупність обставин в індивідуальних випадках. Останнє положення, яке залишає відкритим перелік превентивних заходів, необхідно в зв'язку з неможливістю передбачення всіх негативних ситуацій і можливих заходів для їх припинення.