Завтра, 27 липня, в будівлі Вищої ради юстиції відбудеться зустріч представників засобів масової інформації з керівництвом органів, відповідальних за формування суддівського корпусу, - головою Вищої ради юстиції Ігорем Бенедисюка і главою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергієм Козьякову з метою налагодження комунікаційної взаємодії з висвітлення судової реформи.
На обговорення винесені наступні теми:
1. Що зміниться в роботі ВРЮ і ВККС: нові повноваження в світлі конституційних змін.
2. Як ВККСУ оцінила перших суддів? Хто і чому не пройшов оцінювання і що чекає «двієчників»?
3. Очищення судової влади: скільки «майданівських» суддів рекомендувала звільнити ВРЮ?
4. Новий Верховний Суд: хто і за яких умов буде мати шанс стати суддею вищого судового органу країни?
Відзначимо, що проведення конкурсу на посади суддів Верховного Суду має бути розпочато не пізніше 30 листопада 2016 року, а Верховний Суд повинен бути створений до кінця березня 2017 року. Кандидати на посади суддів ВС подаватимуть документи в електронному вигляді із зазначенням спеціалізації касаційного суду, в якому вони планують в майбутньому здійснювати правосуддя. На період підготовки і проведення конкурсу первинне кваліфікаційне оцінювання суддів інших судів може бути призупинено.
ВККС в плані проведення конкурсу дали практично повний «карт-бланш». Так, згідно зі ст. 79 нового закону, загальний порядок подачі заяв для участі в конкурсі та умови його проведення визначаються ВККС без обов'язкової участі якихось інших органів. Конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів або ВС проводиться на основі рейтингу учасників за результатами кваліфоценіванія. У разі, якщо кандидати з числа суддів мають однакову позицію по рейтингу, визначеного за результатами кваліфоценіванія Для участі в конкурсі на посаду Судді ВС, то при всіх інших рівних умов перевага надається судді, який має більший стаж роботи в судах касаційної інстанції або Верховному Суді України ,
Велика роль в оновленні суддівського корпусу відведена Вищій раді правосуддя (нинішньому Вищій раді юстиції), який, розглянувши рекомендації про призначення, може як погодиться з ними, так і відмовити з таких підстав: 1) наявність обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критеріям сумлінності або професійної етики або ін. обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади в зв'язку з таким призначенням; 2) порушення встановленого законом порядку призначення на посаду судді.
Все це ВСП визначає, керуючись власною оцінкою обставин, пов'язаних з кандидатом на посаду судді та його особистих якостей.