Прийнята 2 червня 2016 року нова редакція Закону «Про судоустрій і статус суддів» наробила багато шуму хоча б тому, що до останнього практично ніхто не був знайомий з його остаточним текстом.
Аж до 13 липня, коли з'явилося повідомлення про підписання закону президентом України Петром Порошенко, ніхто не знав, чи будуть внесені в закон якісь додаткові зміни.
Невідомість породжує різні чутки. Серед суддів і народних депутатів ходили чутки, що за остаточну редакцію закону ще йдуть торги, що «нагорі» немає єдності з приводу конкурсу для суддів- «п'ятирічок», допуску до судів апеляційної інстанції адвокатів, ліквідації вищих спеціалізованих судів, збільшення заробітних плат суддям з 1 січня 2017 року.
Говорили, що в команді президента є сумніви з приводу того, чи вдасться своєчасно прийняти зміни до процесуальних кодексів, чи не буде судова система паралізована при передачі справ в новий Верховний Суд і т.д. Внаслідок такої невизначеності за свою долю відразу занепокоїлися все, кого стосуються норми закону.
Своєю позицією в цьому питанні з «Судово-юридичної газетою» поділився голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк.
«Що стосується об'єднання вищих спеціалізованих судів в один Верховний Суд, то зараз, згідно з прийнятим законом, це виглядає так, що в складі Верховного Суду будуть створені окремі спеціалізовані суди. В цілому виходить, що спеціалізація судів з різних юрисдикцій зберігається, а скорочується тільки кількість інстанцій.
Те, що то зараз Верховний Суд буде фактично єдиним, означає, що питання з розмежуванням юрисдикцій буде вирішуватися набагато простіше, тобто практика, коли один і той же справу розглядають адміністративна і господарська юрисдикції, буде ліквідована », - підкреслив голова Вищої ради юстиції.