flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Проблема грошового забезпечення народних засідателів і присяжних

12 липня 2016, 10:26

 На сайті Ради суддів України опубліковано рішення №43 від 9 червня 2016 року.

 
На адресу голови Ради суддів України Валентини Симоненко надійшло звернення заступника голови Святошинського районного суду міста Києва щодо неналежного стану виплати винагороди присяжним і неможливість забезпечення належних умов для здійснення їх діяльності цим судом у розгляді кримінальної справи, яке має значний суспільний інтерес, стосовно колишніх співробітників МВС Україна, які звинувачуються в скоєнні злочинів, передбачених пунктами 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (справа про масове вбивство громадян по вул. Інститутській в місті Києві під час масових акцій протесту 20 лютого 2014 роки).
 
У зазначеному зверненні зазначено на мізерний рівень винагороди присяжних і неоднаковий підхід у її нарахуванні, а також викладено прохання направити членів Ради суддів України для безпосереднього вивчення стану виплати винагороди присяжним і вирішення інших питань організаційного забезпечення даного судового процесу, за результатами якого запропонувати шляхи їх вирішення, визначити потреби фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення для проведення і завершення вищевказаного судового процесу, сприяти створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення належної діяльності складу суду присяжних.
 
Член Ради суддів України Валерій Суховой і начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві з'ясували, що в Святошинському районному суді міста Києва з початку 2016 присяжні скаржаться на важкі умови праці, відсутність можливості комфортного розміщення їх в приміщеннях судів для відпочинку і прийняття їжі , надзвичайно велику морально-психологічне навантаження в процесі слухання справ і, відповідно, низький рівень грошового винагороди. Також присяжні в кримінальному провадженні за обвинуваченням колишніх співробітників спецпідрозділу міліції «Беркут» висловили своє невдоволення рівнем винагороди присяжним, передбаченим Порядком виплати винагороди та відшкодування витрат на проїзд, і наймання житла, і добових народним засідателям і присяжним на час виконання ними обов'язків у суді, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року №1506.
 
Варто зазначити, що питання про виплату винагороди народним засідателям і присяжним вже попередньо розглядався Державною судовою адміністрацією України за зверненням Міністерства юстиції України. За результатами розгляду ДСА України 24 травня 2016 року направила звернення міністру юстиції України та прем'єр-міністру України, в якому зазначається про наявність необхідності нормативно правового врегулювання питання виплати винагороди народним засідателям і присяжним.
 
Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Валерія Сухов про необхідність врегулювання порядку і застосування єдиного підходу до нарахування, виплати винагороди народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді, відповідно до статей 124, 131 Закону України «Про судоустрій і статус суддів », Положенням про Раду суддів України, затвердженого рішенням X позачергового з'їзду суддів України від 16 вересня 2010 року, Рада суддів України вирішила:
 
1. Визнати, що визначений Кабінетом Міністрів України рівень грошового забезпечення народних засідателів і присяжних не відповідає умовам здійснення правосуддя.
 
2. Звернутися до Кабінету Міністрів України щодо якнайшвидшого розгляду і вирішення питання про внесення змін до Порядку виплати винагороди та відшкодування витрат на проїзд і наймання житла, виплати добових народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року №1506, з урахуванням пропозицій Державної судової адміністрації України від 24 травня 2016 року №10-3830 / 16.
 
У п. 2 цього Порядку виплати винагороди визначено, що розмір винагороди народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді обчислюється шляхом множення середньоденного заробітку (пенсії) на кількість днів, протягом яких народний засідатель або присяжний виконував обов'язки в суді. Розмір середньоденного заробітку (пенсії) обчислюється шляхом ділення середньомісячної заробітної плати або пенсії на кількість робочих днів (при нормальній тривалості робочого часу) місяця, в якому проводиться судове засідання. У разі, якщо середньомісячна заробітна плата або пенсія, з якою проводиться нарахування винагороди народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді, нижче розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, обчислення розміру винагороди провадиться виходячи з розміру посадового окладу судді відповідного суду. У разі, якщо народний засідатель або присяжний на момент виконання обов'язків в суді тимчасово не працює, то нарахування винагороди провадиться виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на день).
 
Наведене свідчить про неналежний рівень винагороди присяжних за час виконання ними своїх обов'язків.
 
З метою врегулювання порядку і застосування єдиного підходу до нарахування, виплати винагороди народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді, Державною судовою адміністрацією України запропоновано абз. 3 п. 2 Порядку викласти в такій редакції:
 
«Народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді виплачується винагорода, виходячи з розміру їх середньомісячного заробітку чи пенсії, але не менше, ніж посадовий оклад судді відповідного суду. В абз. 4 п. 2 Порядку слова «прожиткового мінімуму для працездатної особи» замінити словами «посадового окладу судді відповідного суду».