flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Шевченківський районний суд міста Харкова

Нові повноваження Вищої ради правосуддя

30 червня 2016, 11:34

 В кінці минулого тижня 23 червня 2016 року, відбулося чергове засідання Ради З питань судової адміністрації ПРИ Реформи ПРЕЗИДЕНТА.

 
Цього разу на обговорення було винесено проект Закону «Про Вищу раду правосуддя», який необхідно буде прийняти в зв'язку з внесенням змін до Конституції в частині правосуддя.
 
Даний проект виявився в розпорядженні «Судово-юридичної газети».
 
Згідно ст. 3 проекти, повноваження ВСП значно розширені у порівнянні з нині чинним Вищою радою юстиції. Так, ВСП, крім того, що вносить подання про призначення судді, приймає рішення щодо порушення суддею або прокурором вимог щодо несумісності; розглядає скарги на рішення відповідних органів про притягнення судді або прокурора до дисциплінарної відповідальності, а також:
 
приймає рішення про звільнення судді з посади;
створює органи для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів;
надає дозвіл на затримання судді або утримання його під вартою або арештом;
приймає рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя;
вживає заходів для забезпечення незалежності суддів;
приймає рішення про переведення судді з одного суду до іншого, провідрядження його в інший суд того ж рівня і спеціалізації;
приймає рішення про припинення відставки судді;
погоджує кількість суддів у суді;
затверджує положення про Єдину судової інформаційної (автоматизованої) системи, положення про Державну судову адміністрацію і типове положення про її теруправлінні, положення про Службу судової охорони, положення про проведення конкурсів для призначення на посади держслужбовців в судах, органах і установах системи правосуддя, положення про Комісію з питань вищого корпусу держслужби в системі правосуддя;
погоджує обов'язкові до розгляду консультативні висновки щодо законопроектів з питань створення, реорганізації і ліквідації судів, статусу суддів та судоустрою;
бере участь у визначенні витрат Держбюджету на утримання судів, органів і установ системи правосуддя;
за поданням ДСА стверджує нормативи кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судів (це повноваження поки обговорюється);
погоджує перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім верховного СУДУ;
призначає і звільняє з посади главу ДСА та його заступників;
за поданням голови Державної судової адміністрації визначає граничну чисельність працівників ДСА та її теруправлінь;
координує публічні комунікації органів і установ системи правосуддя;
узагальнює пропозиції судів, органів і установ системи правосуддя щодо законодавства про їх статус і функціонування і т.д.
Відзначимо, що повноваження щодо переведення з суддів ОДНОГО СУДУ в інший через ВСП знайде два роки після вступу в силу Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо Правосуддя)». До цього переклад здійснює президент за поданням ВСП, яке вноситься на підставі і в рамках рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або на підставі подання дисциплінарної палати ВСП.
 
Що стосується перехідного періоду, то під питанням поки також норма «Перехідних положень» проекту, згідно з якою матеріали та подання ВРЮ про призначення суддів строком на п'ять років, не розглянуті до дня вступу в силу нового закону, повертаються в ВСП для вирішення питання про призначення суддів на посаді. Матеріали та подання ВРЮ про звільнення суддів, за якими НЕ Прийнято Рішення України або президентом Верховною Радою, повертаються в ВСП для прийняття рішення відповідно до процедури, визначеної цим законом.