flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Суди залишилися без охорони: перші результати

29 червня 2016, 14:51

 Після подій Революції Переваги ситуація з безпекою суддів в країні тільки погіршилася. Практично кожен день судді стикаються з тиском з боку політиків, громадських активістів, правоохоронних органів. В сторону суддів постійно лунають образи і погрози.

 
Особистість і професія судді давно перестали бути недоторканними. Адвокатам і вченим, яким відкриють доступ до суддівських посад згідно з новим законом, напевно, варто запастися сталевими нервами.
 
За інформацією Ради суддів України, тільки за минулий рік проти суддів було скоєно кілька кримінальних правопорушень і розбійних нападів, які супроводжувалися фізичним, психологічним тиском і пошкодженням їх майна.
 
Всі ці явища відбуваються на тлі того, що з кінця 2015 року переважна більшість українських судів залишилося без охорони. Так вийшло, що, проводячи реформу, нове керівництво МВС ліквідувало підпорядковану йому судову міліцію, яка займалася охороною судів. Натомість міністр МВС Арсен Аваков обіцяв створити спеціальну поліцію, яка повинна буде підкорятися Державної судової адміністрації, але до сих пір це зроблено не було. В результаті в суд сьогодні може зайти хто завгодно, а забезпечувати порядок в судових засіданнях, по суті, Нікому. Адже спецпідрозділ ліквідовано, а новий орган - відомча воєнізована охорона Державної судової адміністрації України, на яку, згідно з прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про Національну поліції», покладено обов'язки щодо охорони органів судової влади, - ще не функціонує.
 
За даними Державної судової адміністрації, на даний момент лише 150 судових органів підрозділу Національної поліції охороняють цілодобово, а 430 судів з 673 реально працюючих сьогодні не охороняються взагалі.
 
Наприклад, головне управління Національної поліції в Одеській області припинило охорону будівлі, в якому розміщуються Господарський суд Одеської області і Одеський апеляційний господарський суд, з 20 квітня 2016 року.
 
По суті, суди охороняються тільки там, де їх головам вдалося напівофіційно домовитися з керівництвом місцевої поліції.
 
Відомі й випадки, коли суди охороняють відряджені бійці АТО. Як розповіли кореспонденту «Судово-юридичної газети» в одному зі столичних судів, до своїх обов'язків такі охоронці відносяться, як до відпустки: «Ми можемо прийти, а суд закритий - охоронець пішов в магазин. Або відкритий, а охоронця немає на місці ».
 
Окремо варто звернути увагу на бездіяльність поліції під час нападів на суди або заворушень в судових засіданнях. Співробітники поліції якщо і приїжджають до суду, то, як правило, нічого не роблять для припинення протиправних дій. Вони в основному просто стоять осторонь і не втручаються в ситуацію, а на прохання суддів забезпечити хоч якийсь порядок відповідають, що раз судові засідання проводяться відкрито, то громадяни можуть приходити і робити що завгодно.
 
В цілому те, як сьогодні здійснюється охорона судів, добре демонструє ситуація, коли з кабінету голови Солом'янського райсуду міста Києва, в якому 13 червня сталася пожежа, зникли особисті речі і ноутбук .
 
На місці поліція опитала трьох осіб, підозрюваних у скоєнні крадіжки. З'ясувалося, що всі вони - бійці полку «Київ», які забезпечували в будівлі пропускний режим. В даний час встановлено, що вони перебували в стані алкогольного сп'яніння. За даним фактом начальник головного управління Національної поліції в Києві Андрій Крищенко призначив службове розслідування.