Те, чого одні з нетерпінням чекали, а інші побоювалися, здійснилося - 2 червня 2016 року парламент прийняв нову редакцію Закону «Про судоустрій і статус суддів», після чого, не роблячи перерви, - зміни до Конституції України в частині правосуддя.
Своєю позицією в цьому питанні з «Судово-юридичної газетою» перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики і правосуддя Леонід Ємець.
«Було вирішено, що судді-« п'ятирічки »все йдуть на конкурс, а не на первинне оцінювання. На загальних умовах з іншими юристами вони можуть прийняти в ньому участь, користуючись отриманим досвідом роботи. У цьому плані вони мають перевагу над тими учасниками конкурсу, хто ніколи не працював суддею. Якщо суддя кваліфікований, то він не повинен боятися конкурсу.
Що стосується тих суддів-«п'ятирічок», рекомендації на яких вже є в парламенті, до них буде застосована інша процедура. Парламент разом з Вищою кваліфікаційною комісією суддів і громадськістю проведе ретельну перевірку кожного такого судді та відсіє всіх, хто дискредитував себе. Я вважаю, що обов'язок парламенту полягає в звільненні таких суддів.
А є ще й судді з зони АТО, які залишили свої будинки і виїхали в Україну з неконтрольованою нею території - вважаю, що таким суддям потрібно дати право працювати далі.
З приводу того, якою буде система антикорупційних судів, ведеться дискусія. Є пропозиція створити конкурсну комісію для відбору суддів в цей суд з представників посольств США і Канади. Я цю ідею підтримую. Виглядає вона, можливо, дико, але у нас зараз така ситуація, що потрібні люди, які повинні викликати довіру. Ми можемо сором'язливо сховати очі і попросити. Є й інший варіант: запросити суддів в ці суди з-за кордону. Але питання в тому, хто до нас поїде, хто і скільки буде їм платити, і чи будуть вони дійсно професіоналами.
Що стосується претензій з приводу порушення регламенту, то наша позиція полягала в тому, що і зміни до Конституції в частині правосуддя, і нова редакція Закону «Про судоустрій і статус суддів» повинні були голосуватися в один день. Занадто багато противників радикальних змін в судовій системі. Вранці 2 червня відбулося засідання Комітету з питань правової політики і правосуддя. Якщо хтось хотів внести будь-які зміни, то він міг прийти на засідання і зробити це », - підкреслив народний депутат.