Напередодні голосування за зміни до Конституції в частині правосуддя і нову редакцію Закону «Про судоустрій і статус суддів» куратор судової реформи, заступник голови Адміністрації Президента Олексій Філатов провів зустріч з журналістами ряду видань.
Він розповів про цілі та завдання, які стоять перед судовою реформою, а також про результати, які належить досягти.
- Що буде з діючими суддями Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, якщо вони не зможуть пройти конкурс на посади суддів єдиного Верховного Суду?
- Якщо якась кількість суддів чинного складу Верховного Суду і вищих спеціалізованих судів не потраплять за конкурсом в новий Верховний Суд, то вони не втрачають статус і забезпечення і можуть перевестися в якийсь інший суд. Якщо в суді, в якому вони захочуть працювати, вакансій буде менше, ніж бажаючих їх зайняти, то буде проведено конкурс.
- А якщо судді не захочуть переводитися або брати участь в конкурсі?
- Якщо вони не захочуть брати участь в конкурсі або переводитися, то можуть йти у відставку. Інакше їх чекає звільнення в зв'язку з ліквідацією суду. При цьому не буде так, що судді будуть роками брати участь в конкурсах по всій країні, отримувати зарплату і не здійснювати правосуддя. На якомусь етапі перед суддею буде поставлено питання: чи він кудись перекладається, або звільняється. Це питання буде вирішувати вже Вища кваліфікаційна комісія суддів.
- Як зміниться довічне утримання суддів нового Верховного Суду?
- Вони будуть отримувати його за новими правилами. Якщо пропрацюють по ним як мінімум три роки і підуть у відставку, то будуть отримувати нове довічне утримання. Але якщо суддя переможе в конкурсі і продовжить роботу в новому Верховному Суді, але через півроку вирішить звільнитися, то довічне утримання він отримає за старими правилами.
- Коли новий Верховний Суд почне роботу?
- Для цього встановлено піврічний термін. За цей час повинен бути проведений конкурс. Думаю, що ВККС зможе вирішити цю задачу. Для підготовки до конкурсу і його проведення у Комісії буде дев'ять місяців. Навесні 2017 року в нас уже може запрацювати новий Верховний Суд.
- Скільки суддів необхідно відібрати за конкурсом?
- Як мінімум, 65 суддів.
- Передбачається, що у суддів Верховного Суду значно підвищиться рівень винагороди.
- Так. Втім, я впевнений, що фінансова мотивація - це далеко не головне. Всі теорії управління кажуть, що підвищення зарплати мотивує людину тільки перші три-чотири місяці, а далі він починає сприймати це як належне. Збільшення доходу - це не панацея. У будь-якої людини є і такі потреби, як соціальна реалізація і комфорт в життя. Як мені здається, висока зарплата у судді Верховного Суду - це мінімальна гарантія того, що ми будемо мати якісне правосуддя. У Верховному Суді має бути тільки якісне правосуддя: має бути забезпечено єдність судової практики; повинні скасовуватися незаконні рішення судів першої та апеляційної інстанцій. Підвищення винагороди дасть певну частку впевненості, що Верховний Суд зможе навести порядок в судовій практиці. Втім, з цього приводу нам ще чекають серйозні консультації з Міністерством фінансів.
- Коли новий Верховний Суд стане реальністю, то чи не вийде так, що він буде завалений справами колишніх самостійних касаційних інстанцій і не зможе розглядати їх в терміни?
- Мене цей момент теж турбує, але оскільки спеціалізовані палати суду збережуться, то є надія, що колапс не трапиться. Потрібно буде пережити перший складний період. Зміни в процесуальному законодавстві дозволять отримати розумну кількість касаційних скарг. Ми сподіваємося, що якщо паралельно з цим піде поліпшення правозастосовчої практики в апеляційній інстанції, то це стане основним фактором зниження кількості касаційних скарг.