Сьогодні всім вже відомий факт, що наші суди не справляються з тією кількістю справ, яке до них надходить. Провадження у справі може тривати роками, а судові рішення часто не виконуються.
Частково цю проблему можуть вирішити альтернативні способи вирішення спорів, до яких відносяться арбітраж, примирення, посередництво, переговори та медіація. Остання застосовується в світі давно і успішно. Її ефективність визнана європейською спільнотою. Саме тому більшість документів Ради Європи та директива ЄС рекомендують впровадження медіації як основного методу альтернативного врегулювання спорів на досудовому етапі або під час судового розгляду.
На сьогоднішній день в парламенті зареєстровано два альтернативні законопроекти «Про медіацію» - №3665 від 17 грудня 2015 року та №3665-1 від 29 грудня 2015 року. Обидва вони не так давно були розглянуті на Комітеті Верховної Ради з питань правової політики і правосуддя, і після обговорення парламентарії більшістю голосів рекомендували прийняти за основу законопроект №3665, але відзначили, що при доопрацюванні до другого читання в ньому необхідно врахувати і положення альтернативного проекту № 3665-1.
Своєю позицією в цьому питанні з «Судово-юридичної газетою» поділилася народний депутат України Олена Шкрум.
«Законопроект №3665 забезпечить приведення чинного законодавства України щодо альтернативного вирішення спорів у відповідність зі стандартами ЄС і імплементує норми директиви 2008/52 / EC Європейського парламенту та ради в національне законодавство; створить умови для роботи медіаторів в єдиному європейському правовому просторі, а також сприятиме розвитку інституту медіації в Україні. У той же час прийняття цього проекту призведе до підвищення ефективності роботи судових органів.
Правове регулювання процедури медіації дозволить сторонам за добровільною згодою, на основі спільних інтересів, швидко і ефективно вирішувати спори шляхом переговорів і досягнення взаєморозуміння, що допоможе істотно розвантажити судову систему України », - підкреслила народний депутат.