flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Кар'єра судді по-новому закону

30 травня 2016, 16:46

 Рада з питань судової реформи при Адміністрації Президента схвалив нові пропозиції щодо реформування судової системи України.

 
Так, скоро можуть бути ліквідовані вищі спеціалізовані суди; можуть з'явитися нові антикорупційні суди, а в єдиному Верховному Суді з'являться шість судових палат замість чотирьох.
 
Судді в них будуть відбиратися виключно за конкурсом, а доступ до професії судді в апеляційній і касаційній інстанціях може бути відкритий для юристів, ніколи раніше не працювали в суді.
 
Вже 2 червня 2016 року парламентська більшість може підтримати запропоновані зміни разом зі змінами до Конституції в частині правосуддя.
 
У розпорядженні «Судово-юридичної газети» виявився текст нового проекту. Примітно, що в них відсутні «Перехідні положення», в яких, як правило, розкриваються основні процедурні моменти реформи, а в деяких місцях є прогалини - наприклад, що стосується вимог до суддів Вищого антикорупційного суду і т.д. Яким чином будуть доопрацьовані ці моменти і внесені правки, якщо документ планується винести в пленарний зал вже на цьому тижні, 2 червня, залишається загадкою.
 
До речі, проект передбачає обмеження в оскарженні рішень Вищої ради правосуддя (ВСП). Розглядом рішень Ради буде займатися відповідна палата Верховного Суду, яка буде перевіряти дотримання процедури звільнення судді, а також чи не вийшла Рада за рамки своєї компетенції.
 
Ініціатори проекту припускають, що з наділенням ВСП широкими повноваженнями нарешті вирішиться проблема, пов'язана з багатомісячних відмовою парламенту обрати безстроково 698 суддів, рекомендації на яких передала в парламент Вища кваліфікаційна комісія суддів. Передбачається, що саме ВСП зможе призначати і звільняти суддів, а парламент втратить цієї функції. Відповідно, сотні «завислих» сьогодні суддів будуть призначені на посади вже ВСП.
 
Слід зазначити і введення інституту конкурсів на посади суддів, які буде проводити Вища кваліфікаційна комісія суддів. У конкурсах, зокрема, на посаду судді Верховного Суду зможуть взяти участь не тільки вже діючі судді, а й вчені, і адвокати. Процедура таких конкурсів буде схожа на що проходить зараз оцінювання суддів, тобто претенденти повинні будуть здати іспит на знання норм права і наявність практичних навичок для роботи суддею, а також пройти співбесіду в рамках вивчення їх досьє. Такі досьє будуть створюватися на всіх без винятку претендентів, навіть якщо на момент проведення конкурсу вони не будуть професійними суддями. Заздалегідь перевіряти претендентів на наявність компрометуючих обставин буде також Громадська рада сумлінності при ВККС.
 
Передбачається, що впровадження описаних інновацій може зайняти кілька років. При цьому фінансуватися реформа буде за рахунок бюджетних коштів. Як відзначили учасники Ради з питань судової реформи, запропонований проект змін може бути прийнятий вже 2 червня 2016 року разом з змінами до Конституції в частині правосуддя. Однак, чи знайдеться за нього необхідну кількість голосів, залишається питанням.