Коли відбувається урочиста церемонія реєстрації шлюбу, то, звичайно, важко повірити, що молодята можуть колись ділити майно. Ще важче уявити собі, що вони будуть ділити не тільки такі глобальні речі, як квартира або машина, але і цілком приземлені - наприклад, ложки та виделки. І обов'язково порівну, «як книжка пише». Але судова практика бачила багато і цілком позбавлена від ілюзій.
Кому діти і квартиру на додачу, кому машину, кому сервіз і диван, а кому холодильник - такі питання нерідко виникають перед подружжям у разі розлучення і не тільки. І якщо домовитися у них не виходить, а розпиляти - не варіант, то пишеться позов до суду про розподіл майна подружжя.
Як правильно подати позов
У разі поділу майна подружжя підсудність залежить від майна, яке підлягає поділу. У деяких випадках може мати місце виключна підсудність. Так, відповідно до положень ст. 114 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням такого майна або основної його частини. Якщо ж нерухомого майна розділ не стосується, то ми маємо справу з звичайнісінькою підсудністю справ - за місцезнаходженням відповідача. Згідно ст. 109 ЦПК, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування.
У позові слід вказати:
відомості про шлюб: ким і коли він був зареєстрований, чи був розірваний і т.п .;
інформацію про дітей, в т.ч. з ким вони залишаються жити. Також важлива деталь - чи є заборгованість по аліментах;
інформацію про майно: що було набуте подружжям, коли придбано, за чий рахунок, на кого оформлено і т.д .;
список майна, яке підлягає поділу;
бажаний спосіб поділу майна.
Суд слід просити:
прийняти позов до розгляду;
розділити майно (з конкретним зазначенням, яке саме майно і яким способом: наприклад, виділити мені у власність ½ частину квартири № ___ по вул. ____ вартістю ____ грн. Виділити у власність відповідача ½ частину квартири № ___ по вул. _____ вартістю _____ грн) .
Крім цього, потрібно вказати, за ким залишити оплату судових витрат - наприклад, попросити стягнути їх з відповідача. Можуть мати місце і інші прохання в залежності від ситуації. У разі необхідності, наприклад, можна витребувати особисте майно, яке знаходиться у відповідача.
До позову необхідно додати:
Документи на майно, яке підлягає поділу - наприклад, свідоцтво про право власності на квартиру, технічний паспорт на автомобіль, паспорт на холодильник і т.п.
Копії позовної заяви та додатків для відповідача.
Квитанцію про сплату судового збору.
Копію документів про розлучення (рішення суду, копія паспорта з відповідною печаткою).
Якщо є діти - копії їхніх свідоцтв про народження.
Якщо є заборгованість по сплаті аліментів - копію відповідної довідки.
Можуть знадобитися і інші документи в залежності від ситуації.
Розмір судового збору
Відповідно до нової редакції Закону «Про судовий збір», збір за подання до суду позовної заяви про розподіл майна при розірванні шлюбу (п. 1.3.2) становить 1% ціни позову, але не менше 0,4 і не більше трьох розмірів мінімальної заробітної плати. Тобто 1%, але не менше 551,20 та не більше 4134 грн.
Заява про забезпечення позову
При зверненні з позовом до суду можна відразу подати заяву про забезпечення позову. Таке право дає нам ст. 151 ЦПК України. Це особливо важливо, враховуючи, що недобросовісний чоловік (а) ще до рішення суду може потурбуватися про те, щоб ділити було нічого.
Варто зазначити, що забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду. У заяві про забезпечення позову потрібно вказати:
причини, у зв'язку з якими необхідно забезпечити позов;
вид забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
інші відомості, необхідні для забезпечення позову.
З усіх передбачених ЦПК видів забезпечення позову в разі розділу спільно нажитого майна подружжя найбільше підходить накладення арешту на майно або грошові кошти, що належать відповідачеві і знаходяться у нього або інших осіб.
Уміння домовлятися важливо не тільки для сімейного життя. Ці навички знадобляться і під час розлучення. Найчастіше мирну угоду з урахуванням інтересів обох сторін - це єдине можливе цивілізоване рішення при таких обставинах.