flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Прокуратура прагне тримати суддів на гачку?

05 квітня 2016, 10:48

 У світлі останніх подій з суддею Малиновського райсуду Одеси Олексієм Бураном іміджу судової системи було завдано ще один серйозний удар. Знову чути заклики про те, щоб застосовувати до суддів серйозніші покарання, ніж до інших посадових осіб. Втім, ст. 375 КК не перший рік викликає безліч гарячих суперечок у зв'язку зі своєю «мертвонароджених». Але винні в цьому судді або ж проблема в глибокому законодавчому промаху при формулюванні даної статті?

 
Прокуратурі часто навіть не потрібно щось вигадувати - незадоволеною винесеним суддею рішенням стороні процесу досить просто звернутися зі скаргою на суддю до правоохоронних органів, які внесуть її до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЕРДР) по ст. 375 КК, після чого стосовно судді почнеться слідство. Втім, як свідчить статистика, сам орган звинувачення в переважній більшості випадків не знаходить складу злочину, заява про який було внесено до Реєстру.
 
Так, в ході проведення узагальнення по ст. 375 КК Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ запросив у Генеральної прокуратури статистичні дані. Вони виявилися досить приголомшливими. У 2014 році за ст. 375 КК було зареєстровано 220 кримінальних проваджень. З них 110 закриті практично одночасно, на стадії досудового слідства, а по 13 оголошено про підозру і лише одна справа направлена з обвинувальним актом до суду. За ст. 376 КК (втручання в судову діяльність або діяльність судового органу) в 2014 році було внесено в ЕРДР 74 заяви, закрито провадження на стадії досудового слідства по 30 і не вручено жодної підозри.
 
За кількістю відомостей, внесених в ЕРДР, 2015 рік став рекордним. Тільки за перше півріччя заяв по ст. 375 КК до Реєстру було внесено 206. Закрито кримінальну виробництво на стадії досудового слідства по 62 заявам, вручено підозра в восьми випадках і спрямовані справи з обвинувальним актом до суду стосовно трьох осіб. За ст. 376 КК було зареєстровано 55 виробництв, вручено підозра за трьома, щодо двох осіб справи були направлені з обвинувальними актами до суду.
 
У неофіційних бесідах судді зізнаються, що у них є серйозні підозри, що за допомогою кримінальних проваджень за ст. 375 КК прокуратура просто прагне тримати суддів «на гачку».
 
За даними Ради суддів України, в країні з'явилися вже цілі області, де прокуратура перманентно тисне на суддів за допомогою ст. 375.
 
«На деяких суддів досі не закриті кримінальні справи за ст. 375 КК, порушені ще в 2006, 2007, 2011 рр. Прокуратура почала розслідування по них, нічого не добившись, але і закривати справи, порушені майже десять років тому, не поспішає », - розповів співрозмовник« Судово-юридичної газети ».
 
При цьому показово, що починаючи розслідування по ст. 375 з гучних заяв і анонсів, органи прокуратури поступово перестають рапортувати про успіхи в пошуках доказів неправосудности рішень.