flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Виконання рішень судів - одна з основних проблем України

01 квітня 2016, 15:05

 

 

На даний момент Україна опинилася в ситуації, коли виконання судового рішення може затягнутися на місяці, а то й роки. Про це свідчить судова практика, як національних судів, так і Європейського суду з прав людини.
 
Нагадаємо, 8 жовтня 2015 року Верховною Радою України прийнято в першому читанні законопроекти №2506 «Про органи і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів» і №2507а «Про виконавче провадження». Суміжний законопроект №2508а, що стосується змін податкового законодавства, включений до порядку денного як невідкладний. Ці проекти вже схвалені профільним комітетом Верховної Ради до другого читання, і їх прийняття парламентом в цілому очікується на найближчих пленарних тижнях.
 
16 березня 2016 року відбувся круглий стіл, організований спільно з Міністерством юстиції України, присвячений обговоренню актуальних питань реформування виконавчого провадження.
 
Серед його учасників були керівник головного департаменту правової політики Адміністрації Президента Костянтин Красовський, народний депутат України Руслан Сидорович, заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергій Шкляр, представники Незалежної асоціації банків України, судді Окружного адміністративного суду Києва і т.д. Загалом захід відвідали понад 80 осіб.
 
Як зазначив Костянтин Красовський, вже є певна стратегія роботи, яка дозволяє з упевненістю дивитися в майбутнє. І це дуже важливо, адже реформа виконання судових рішень є частиною глобальної судової реформи в Україні та однією з її основних складових.
 
Сергій Шкляр влучно зауважив, що зараз «м'яч» на боці парламенту, а Міністерство юстиції спільно з міжнародними експертами вже почали займатися підготовкою до практичного впровадження нових норм. Адже прийняття законопроектів - це тільки перший крок. Основним буде втілення та запровадження реформи на практиці. «Дійсно, зараз м'яч знаходиться на полі парламенту, він повинен проявити політичну волю», - підтримав його Костянтин Красовський.
 
Сторону парламентаріїв представляв Руслан Сидорович, який разом з іншими народними депутатами повинен «забити м'яч». За його словами, впровадження реформи заважає політична криза. «Сьогоднішня політична криза, безумовно, заважає процесу реформування системи виконавчого провадження. Тобто «Турбулентності», які відбуваються в парламентських стінах, зміщують акценти », - сказав, зокрема, народний депутат.
 
Метою реформи називають подолання колапсу виконавчої системи, на який неодноразово вказував Європейський суд з прав людини. За словами Руслана Сидоровича, 9 тис. Скарг проти України в ЄСПЛ стосуються саме невиконання судових рішень, а неможливість ефективного захисту порушених прав робить ілюзорним право на справедливий суд в Україні. За статистикою у нас здійснюється тільки 4% рішень в грошовому вираженні. Це тягне і проблеми внутрішнього обороту, і інвестиційні перешкоди.
 
Детальніше про зміни законопроектів при підготовці до другого читання, а також що прогнозують експерти, читайте в статті  «Реформа исполнительного производства: мяч на поле парламента».