flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Рада суддів України: більше 80% суддів успішно пройшли Люстраційну перевірку

30 березня 2016, 14:37

 Не так давно в Комітеті Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції відбулося обговорення проблем виконання положень Закону «Про очищення влади». Міністерство юстиції, народні депутати та громадські люстратори традиційно поскаржилися на саботаж закону з боку служб і відомств, які приховують своїх співробітників від люстрації, і неправильне розуміння державними структурами норм закону. Особливо дісталося органам прокуратури та Державної фіскальної службі, але не обійшлося і без судової влади, коли не менше традиційно дорікнули в консерватизмі і «особливому» тлумаченні люстраційного закону, зокрема висновків Венеціанської комісії. Рада суддів України (РСУ) тим часом відзвітував, що більшість суддів країни вже успішно пройшли люстраційні перевірки, отже, претензії можуть бути лише до окремих суддів, а не до всієї судової системи в цілому.

 
Невгамовні люстратори
 
Масла у вогонь «саботажу» люстрації підлило останнє кадрове рішення Ради суддів - 3 березня він відмовився звільнити голову Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка, який, на думку департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції, прямо підпадає під дію закону «Про очищення влади». За рішення звільнити главу ДСА тоді проголосував лише один член РСУ з присутніх (докладніше в ст. «Під люстрацію дали відбій». «Судово-юридична газета» №9 від 7 березня 2016 г.). У відповідь люстратори заявили, що дії РСУ незаконні, і не виключили, що рішення Ради щодо голосування за З. Холоднюка може бути оскаржене в суді. РСУ, втім, до такого розвитку подій, судячи з усього, готовий. Згідно з його інформацією, судова система в даний час близька до завершення люстраційних перевірок, які успішно пройшли більшість суддів.
 
Судді пройшли перевірки
 
Як випливає з інформації РСУ, станом на 1 лютого 2016 р інформацію про виконання суддями вимог закону «Про очищення влади» до Ради направили 612 місцевих загальних судів, т. Е. 90,3% від загальної чисельності працюючих (всього в Україні 677 таких судів). Заяви про проведення люстраційних перевірок до лютого написали 6 539 суддів (91,2%). Штатна чисельність суддів у місцевих загальних судах становить 7 172 особи, але за фактом працюють тільки 6 308. Різниця в цифрах, за даними РСУ, пояснюється тим, що після написання заяв про перевірки частина суддів були звільнені з посад за загальними обставинами.
 
Випадки, коли судді не подали заяви про проведення перевірок, за даними РСУ, є нечисленними. Вони були виявлені в 16 судах, але заяви з різних причин не написали тільки 42 судді. Переважно це судді із зони АТО, зокрема 13 суддів Луганського окружного адміністративного суду, 7 - Апеляційного суду Донецької області, 6 - Донецького окружного адміністративного суду, 3 - Господарського суду Донецької області та 2 - Донецького апеляційного адміністративного суду. В інших судах заяви про перевірки не написали лише поодинокі судді, причому часто з судів, розташованих на неконтрольованої владою території Донбасу. Є випадки неподання заяв суддями, які служать в зоні АТО або залучаються до кримінальної відповідальності.
 
Як випливає з даних РСУ, успішно пройшли перевірку, передбачену законом «Про очищення влади», 5 306 суддів, т. Е. 81,1% від загальної чисельності суддів, які написали заяви про її проходження. Чи не змогли успішно пройти перевірку 41 суддя. Триває перевірка щодо 1 192 суддів (18,2% від загальної чисельності поданих заяв). Основною причиною затримки з проведенням перевірки є несвоєчасне надходження до судів відповідей на запити від органів судової влади.
 
Зволікають з відповідями щодо 343 суддів органи Державної фіскальної служби, не надали своєчасно відповіді на запити щодо 225 суддів СБУ. Найбільше не надають відповідей на запити МВС і Міністерства юстиції. Так, до цих пір не надійшли відповіді з МВС на 828 суддів, а з Мін'юсту - на 597. До речі, як було зазначено на засіданні РСУ 3 березня, саме довга відсутність відповіді з ГФС стало причиною затримки з вирішенням питання З. Холоднюка.
 
При цьому було встановлено, що співробітники МВС прямо відмовляються надавати будь-які висновки щодо суддів - вони в телефонному режимі повідомляють в суди, що відповідей на запити не буде, оскільки ті відправлялися без урахування законодавчих змін 2015 року, якими було встановлено правило, що запити в МВС повинні направлятися тільки тоді, коли для цього є чіткі підстави. Таким чином, повністю завершитися перевірка суддів України може ще нескоро.