flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Як розрахувати пеню по кредиту при збільшеною позовної давності, розповів Верховний Суд

22 березня 2016, 09:49

 Верховний Суд України дійшов висновку, що якщо сторони кредитного договору досягли згоди про збільшення позовної давності по всіх або окремих вимогам і така домовленість за змістом і формою відповідає вимогам ст. 6 і ч. 1 ст. 259 Цивільного кодексу України (ЦК), то розрахунок розміру пені і штрафу слід провести по кожному вимогу в межах збільшеної позовної давності, встановленої сторонами в договорі, враховуючи періодичність платежів, визначених договором. Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 24 лютого 2016 року №6-1824цс15.

 
Так, згідно з ч. 1 ст. 259 ЦК України, позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі.
 
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 551 ГК України та умов договору (п. 5.3) пеня за порушення термінів повернення кредиту визначена в розмірі 0,1% від суми невиконаного зобов'язання за кожен день прострочення платежу.
 
Ст. 257 ГК України встановлено загальну позовну давність тривалістю в три роки, а до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в рік (ст. 258 цього Кодексу).
 
За загальним правилом протягом загальної та спеціальної позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права (ч. 1 ст. 261 ЦК України).
 
За змістом цієї норми початок перебігу позовної давності збігається з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку через суд.