flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Верховний Суд зробив висновок про позовну давність у кредитних спорах

21 березня 2016, 11:17

 Верховний Суд України дійшов висновку, що відповідно до вимог ч. 2 ст. Тисяча п'ятьдесят-чотири і ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України (ЦК) у разі, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини Займодатель має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати відсотків. Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 3 лютого 2016 року №6-18цс16.

 
Перебіг позовної давності за вимогами кредитора, що випливають з порушення боржником умов договору (графіка погашення кредиту) про погашення боргу частинами (щомісячними платежами) починається стосовно кожної окремої частини від дня, коли відбулося це порушення.
 
Позовна давність в таких випадках обчислюється окремо по кожному простроченого платежу.
 
У разі порушення боржником строків сплати чергових платежів, передбачених договором, відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України кредитор протягом всього часу - до встановленого договором терміну закінчення виконання останнього зобов'язання - право заявити в суді вимоги про дострокове повернення тієї частини позики (разом з нарахованими відсотками - ст. 1048 ЦК України), яка підлягає сплаті.
 
Верховний суд вважає, що відповідно до положень ч. 4 ст. 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого договором поруки.
 
Коли договором передбачено припинення поруки, а також якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя, то в такому випадку трирічний термін обчислюється з настання терміну виконання основного зобов'язання.