flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Адвокатську монополію впровадять через процесуальні кодекси

16 березня 2016, 09:08

 Судові інстанції вже давно сприймають українцями не як орган, що забезпечує справедливість, а як інстанція, де прав буде той, хто більше заплатить. На жаль, це аж ніяк не безпідставно з урахуванням величезного переліку корупційних скандалів, пов'язаних як з судами в цілому, так і з окремими суддями.

Щоб змінити сформовану думку, Рада з питань судової реформи розробив, в складі своєї робочої групи, і на сьогоднішній день вже взяв за основу свої напрацювання, спрямовані на внесення змін до Господарського процесуального кодексу України в новій редакції і в Цивільний процесуальний кодекс України. Обидва нормативні акти давно потребують реформації. Так вважають експерти і юристи, які вже встигли оцінити деякі норми запропонованого проекту.
Як відомо, сьогодні закон лояльний і дозволяє громадянам як самостійно представляти свої інтереси, так і доручити це особі, якій довіряє, навіть якщо така особа не є ні адвокатом, ні юристом. У цьому є як плюси, так і мінуси. Однак, розробники нового ЦПК порахували, що мінусів більше, і в основу положень про правову допомогу ліг т.зв. «Інститут адвокатської монополії».
Це означає, що в разі прийняття даного положення без змін права українських громадян в судах зможуть захищати тільки адвокати (за нечисленними винятками).
Відзначимо, що дана позиція однозначно поки не приймається не тільки громадськістю, а й самими адвокатами. Серед тих і інших побутує думка, що ні законодавство, ні сам інститут адвокатури не готові до таких змін. Правда, справедливості заради треба відзначити, що розробники ввели в даний процес певні винятки з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.
Своєю думкою про пропоновані нововведення поділився з читачами «Судово-юридичної газети» член Ради з питань судової реформи Роман Куйбіда:
«У принципових речах проекти ЦПК і ГПК не мають відмінностей, і виникає питання: чи потрібні два кодексу? Може, досить було б обмежитися одним, як в більшості європейських країн.
Але є і позитив. Наприклад, що стосується електронного судочинства. Я обома руками за цей процес. Сьогодні, щоб направити справу до апеляційної чи касаційної інстанції, потрібно витратити багато часу. Те ж відноситься до процедури відправки повісток, судових рішень. Електронний документообіг істотно прискорить процес.
Негативним моментом вважаю введення адвокатської монополії. Питання піднято несвоєчасно. Організація адвокатури на сьогоднішній день залишає бажати кращого. Це призведе до зростання ціни позову, що негативно позначиться на фізичних особах. Невигідно це і для юридичних осіб, оскільки є багато грамотних юристів, які не мають статусу адвоката, які не зможуть працювати.
У будь-якому випадку, таку монополію можна розцінювати як обмеження доступу до правосуддя, яке негативно вплине на якість самого правосуддя ».