Як відомо, Рада суддів України затвердив Порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів у діяльності суддів та інших представників судової системи та її врегулювання. До нього додається є опис можливих типових ситуацій конфлікту інтересів. Ця програма і опис обставин і можливих шляхів вирішення ситуацій напрацьовувала робоча група Ради суддів України за участю міжнародних експертів. Поки остаточної редакції немає, проте в розпорядженні «Судово-юридичної газети» виявився проект цієї програми.
Не секрет, що однією з типових ситуацій конфлікту інтересів є ситуація, коли судді - чоловік і дружина - працюють в одному і тому ж суді. Може бути кілька варіантів:
1.1. Подружжя (судді) працюють в місцевому суді, де немає спеціалізації, і не перебувають у прямому підпорядкуванні.
1.2. Подружжя (судді) працюють в суді апеляційної чи касаційної інстанції, де є спеціалізація, і не перебувають у прямому підпорядкуванні.
Дійсно, якщо чоловік і жінка (судді) не перебувають на прямому підпорядкуванні один до одного, то конфлікту інтересів не існує і вони можуть працювати в одному суді. У той же час, за досвідом Литви, в тих судах, де є спеціалізація, таких суддів рекомендується призначити на посади за різної спеціалізації в різні палати.
Згідно з проектом програми до типових ситуацій, розробленим РСУ, рекомендація в даному випадку звучить наступним чином. Факт роботи подружжя суддями в одному і тому ж місцевому суді не є підставою для звільнення, переведення, самовідводу судді. Така підстава виникає, якщо вони знаходяться в прямому підпорядкуванні. Підстави для самовідводу виникають, коли чоловік і жінка-судді призначені для розгляду справи в одному складі колегії суду. У судах апеляційної і касаційної інстанцій зборам суддів рекомендується призначати суддів, які є подружжям, в різні палати з різною спеціалізацією.