У процесі здійснення судочинства бувають ситуації, коли в діяльності судді виникає конфлікт інтересів. Наприклад, суддя і адвокат однієї зі сторін працюють в одному вузі або суддя, виконуючи адміністративні повноваження, приймає рішення щодо близьких осіб. Чи має місце в даних випадках конфлікт інтересів?
Про конфлікт інтересів у діяльності судді розповів «Судово-юридичної газети» суддя Окружного адміністративного суду Києва Богдан Санін.
«З метою забезпечення об'єктивного вирішення справи і усунення можливого впливу конфлікту інтересів в адміністративному процесі, як і господарському, цивільному та кримінальному, існує механізм самовідводу і відводу судді. У разі, якщо представником сторони виступає член сім'ї судді (син, дружина, чоловік і ін.), Наявність конфлікту інтересів очевидно. Як і в разі, якщо суддя розглядає справу, де одну зі сторін представляє працівник компанії, в якій член його сім'ї є керівником або засновником.
Однак, конфлікт інтересів буде і тоді, коли членами однієї колегії будуть близькі родичі (наприклад, дочка і батько), або член сім'ї з вищої інстанції (наприклад, дружина) буде переглядати справу, при розгляді якого головував (або був членом колегії) інший член сім'ї (наприклад, чоловік). У таких випадках досить важко переконати громадськість, що суддя є неупередженим і об'єктивним, тому, на моє переконання, судді варто брати самовідвід щоб уникнути будь-яких можливих припущень.
Але слід розуміти, що суддя може і не взяти самовідвід, в т.ч. через незнання про наявний конфлікт інтересів. Тоді сторонам, яким стало відомо про наявність реального або потенційного конфлікту, варто заявляти відвід судді з чітким зазначенням обставин, що свідчать про наявність конфлікту інтересів.
При вирішенні питання про відвід суддям слід пам'ятати, що з набранням чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» введена дисциплінарна відповідальність за несвоєчасне повідомлення Раді суддів України про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів. Передбачена така відповідальність і Законом України «Про запобігання корупції». Причому з повідомленням про наявність у суб'єкта конфлікту інтересів до Ради суддів України або Комітет етики, врегулювання конфлікту інтересів і професійного розвитку суддів може звернутися будь-яка особа.
У той же час, положеннями Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства про конфлікт інтересів у діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Ради суддів України №2 від 4 лютого 2016 року, передбачені альтернативні способи самостійного врегулювання конфлікту інтересів. Це може бути, зокрема, розкриття інформації про такий конфлікт, якщо після такого розкриття сторонами процесу або іншими зацікавленими особами йому не було заявлено відвід, або усунення відповідного покликаного інтересу або добровільна декларація про приватні інтереси », - підсумував суддя.
А що таке конфлікт інтересів судді? У яких випадках він є? Одні випадки очевидні, а інші ні.
а Порядок, який прийняла Рада суддею взагалі дивний. Величезна кількість можливостей для маніпуляцій.
Як можна, що б суддя в одних випадках заявляв самовідвід, а в інших випадках просто повідомляв сторін про існування конфлікту? Хіба суть конфлікту змінилася?
Самовідвід і відведення єдині процесуальні можливості прибрати конфлікт інтересів!