Віргіліус Валанчус: «Врегулювання конфлікту інтересів є мірою захисту незалежності суддів і судової системи в цілому».
У Дніпропетровську відбувся круглий стіл щодо реалізації Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства про конфлікт інтересів у діяльності суддів та інших представників судової системи та її врегулювання. Цей документ визначає поняття «конфлікт інтересів» і закріплює механізм управління та стандарти його врегулювання. Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
У засіданні взяли участь керівник проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції» Віргіліус Воланчус, експерт проекту Юлія Земліцька, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України Валерія Чорна, судді місцевих загальних судів регіону і представники громадськості та ЗМІ.
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Валерія Чорна пояснила, що контроль за дотриманням вимог щодо врегулювання конфлікту інтересів в діяльності суддів за їх процесуальною діяльністю покладено на Раду суддів України.
Також рада буде формувати реєстр типових ситуацій врегулювання конфлікту інтересів і відповідних рішень. Валерія Чорна уточнила, що ці рішення будуть мати рекомендаційний характер для самостійного врегулювання конфлікту інтересів усередині судової системи.
Крім цього, було прийнято і Положення про комітет етики, врегулювання конфлікту інтересів і професійного розвитку суддів. Цей напрямок роботи очолила голова Комітету етики, врегулювання конфлікту інтересів і професійного розвитку суддів Рада суддів України, суддя Вищого адміністративного суду Тетяна Чумаченко.
Національний експерт проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Юлія Земліцька, яка брала участь в розробці порядку, більш детально зупинилася на «філософії», покладеної в основу цього документа. Вона підкреслила, що порядок є першою певній системі критеріїв, які будуть застосовуватися при вирішенні спірних питань щодо врегулювання конфлікту інтересів.
У свою чергу керівник проекту «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліус Валанчус розповів про особливості врегулювання конфлікту інтересів в діяльності суддів Литви і детально зупинився на механізмі і суті добровільного декларування приватних інтересів. Він звернув увагу, що таке декларування - це добровільний інструмент, спосіб повідомлення про свої потенційні конфлікти, яке скоріше є мірою захисту незалежності суддів і судової системи в цілому.
З практикою розгляду справ, пов'язаних з вирішенням питань про конфлікт інтересів, ознайомив суддя Самарського районного суду міста Дніпропетровська Олексій Румянцев. Його виступ доповнила голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталія Деркач, яка повідомила про перегляд цих рішень і складні питання розгляду та вирішення справ зазначеної категорії.
Зі свого боку суддя Ленінського районного суду міста Дніпропетровська Дмитро Мовчан зупинився на особливостях конфлікту інтересів в системі процесуальних відносин, а також пов'язаних зі статусом суддів і дотриманням ними певних обмежень. А його колега з Дніпропетровського окружного адміністративного суду Василь Ільків доповів про загальні принципи врегулювання конфлікту інтересів і зазначив, що основною метою Ради суддів України є ефективне використання інструментів в рамках нормативно-правової бази, яку вона розробляє.
Наприкінці зустрічі Валерія Чорна повідомила, що планується створення спеціального модуля по врегулюванню конфлікту інтересів, який буде реалізовуватися Національною школою суддів.