flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Дзержинський районний суд м. Харкова

Уже через місяць ВККС приступить до первинного кваліфікаційним оцінюванню суддів

20 січня 2016, 08:47

 Одним з головних і очікуваних подій 2015 стало узгодження Радою суддів України Положення про порядок кваліфікаційного оцінювання судді.

 
Необхідність проходження усіма без винятку служителями Феміди кваліфікаційного оцінювання встановив прийнятий ще в лютому Закон Украіни№192-VIII »Про забезпечення права на справедливий суд». Законодавці пояснювали це існуючими запитами суспільства на оновлення всієї судової гілки влади, до якої громадяни України, на їхню думку, втратили довіру.
 
Регламентував Закон і терміни проведення оцінювання: для суддів Верховного Суду і вищих спеціалізованих судів воно повинно було проводитися протягом 6 місяців з дня набрання ним чинності, для суддів апеляційних судів - протягом двох років, а для суддів місцевих судів - у строки, які встановить Вища кваліфікаційна комісія України. Саме на цей орган парламентарії поклали обов'язок забезпечувати проведення оцінювання з метою прийняття рішень щодо можливості відправлення кожним конкретним служителем Феміди правосуддя на займаній ним посаді в певному суді. Що стосується суддів, які ще не були призначені безстроково і тільки подали заяви про обрання Верховною Радою, то вони повинні були проходити оцінювання у першу чергу на підставі графіка, складеного ВККС.
 
Мета оцінювання суддів була ясна, проте для досягнення одного і того ж результату можна використовувати різні засоби. І вже на етапі розробки методологічної бази і затвердження процедури оцінювання в судовій гілці влади виникло два альтернативних підходи до його проведення. Вища кваліфікаційна комісія суддів пропонувала спочатку проводити іспит, потім вивчати суддівське досьє і завершувати процес оцінювання співбесідою зі служителем Феміди. У свою чергу, Рада суддів України наполягав, що першим етапом оцінювання має стати вивчення суддівського досьє, адже саме воно вказує на невідповідність особи займаній посаді служителя Феміди, тоді як його теоретичні знання можуть бути на належному рівні. Більше того, голова РСУ Валентина Симоненка вказувала, що у разі невдалої здачі іспиту суддя обов'язково повинен бути направлений на повторне навчання в Національній школі суддів, і в такому випадку держава може нести витрати на перепідготовку осіб, які за своїми моральними якостями або іншими ознаками апріорі не відповідають званню судді.
 
Існування таких протиріч між Вищою кваліфкомісією і Радою суддів призвело до зриву термінів початку проведення оцінювання. Але, так чи інакше, представники інших гілок влади і суспільство вимагали проведення «чистки» рядів служителів Феміди, і після переобрання Ради суддів України був узгоджений варіант, запропонований ВККС. Що саме очікує служителів Феміди вже найближчим часом, які етапи оцінювання затверджені, як воно буде відбуватися, а також що потрібно від судді, щоб залишитися на посаді, з'ясовувала «Судово-юридична газета».
 
Все по порядку
 
В першу чергу слід зазначити, що кожного суддю найближчим часом чекає певний «конкурс». Складатися він буде з трьох етапів. Важливо, що для переходу на наступний «рівень» судді доведеться успішно пройти попередній. На першому етапі належить скласти іспит. У разі його успішної здачі Вища кваліфікаційна комісія приступить до вивчення суддівського досьє. Якщо і тут удача буде на боці судді, т. Е. Його досьє не міститимуть негативної і компрометуючої інформації, далі його чекає співбесіда.
 
Первинне кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих судів буде проводити кваліфікаційна палата ВККС, а суддів Верховного Суду, вищих спеціалізованих та апеляційних судів - кваліфікаційна і дисциплінарна палати спільно шляхом формування колегій з трьох членів за принципом змішаного представництва.
 
Тестувати
 
Варто звернути увагу і на той факт, що первинне кваліфікаційне оцінювання суддів дещо відрізняється від звичайного оцінювання, проведеного раніше Вищою кваліфікаційною комісією. Служителям Феміди не слід очікувати тестів на загальне знання законодавства - цього разу тестування проводитиметься у формі письмового викладу суддею запропонованих кваліфікаційної палатою або колегією ВККС усталених правових позицій Верховного Суду та практики Європейського суду з прав людини. Завдання будуть складені державною мовою і будуть містити питання для визначення знання суддею правових позицій ВСУ, починаючи з 1 січня 2012 року, а також практики ЄСПЛ. Перелік таких завдань Комісія буде розміщувати на своєму веб-сайті за 20 днів до проведення тесту. Положенням про порядок складання іспиту та методікеего оцінки під час кваліфікаційного оцінювання судді встановлено, що тестові завдання будуть сформульовані однозначно, без варіативності їх тлумачення, і повинні містити конкретну правову ситуацію, для вирішення якої судді належить застосувати одну з правових позицій ВСУ або ЄСПЛ.
 
Для проведення тестування судді відповідної категорії член кваліфікаційної палати або колеги ВККС за принципом вибірковості вибере із запропонованого списку 2 тестових завдання, одне з яких дозволить перевірити знання суддею правових позицій Верховного Суду України, а друге - практики Європейського суду з прав людини. Отриманий в такому порядку набір затверджується кваліфікаційної палатою або колегією Комісії та тиражується у формі зошитів у кількості, відповідному числу суддів, які беруть участь у тестуванні. Надалі кожна зошит зашифровується шляхом наклеювання спеціальних штрих-кодів, і на них не вказуються ніякі персональні дані судді, що й забезпечує анонімність тестування.
 
Саме тестування буде проводитися в теченіе120 хвилин. За цей час судді належить викласти в письмовому вигляді запропоновані положення з практики Верховного Суду України та Європейського суду з прав людини з урахуванням спеціалізації судді. По закінченню вказаного часу судді, що проходять тестування, здають зошити уповноваженому представнику, який перевіряє правильність їх оформлення і дотримання їх цілісності. Всі тестові зошити збираються уповноваженими представниками, після чого ними складається акт закриття пакета з тестовими матеріалами. Зошити та акт запаковують разом. У разі фіксування під час тестування порушень з боку суддів уповноваженими особами складаються відповідні акти, які запаковуються окремо. Всі матеріали передаються кваліфікаційної палаті або колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів для подальшої обробки.
 
Після отримання пакетів з тестовими зошитами уповноважений представник у присутності членів Комісії здійснює такі дії: розкриває пакет із зошитами, складає акт про його розкриття і починає процедуру оцінки результатів тестування. Ця оцінка проводиться із застосуванням комп'ютерної техніки і програмного забезпечення, яке дозволяє обчислити результат, дотримуючись умов анонімності. Оцінювання проводиться кожним членом кваліфікаційної палати або колегії ВККС окремо з виставленням ними оцінок в екзаменаційній відомості. Кінцевий же результат тестування з'ясовується після обговорення ними результатів, проставлених в екзаменаційній відомості судді.
 
Важливо, що як проведення тестування, так і оголошення його результатів фіксуються за допомогою прямої відеотрансляції в режимі реального часу.
 
Куди ж без практики!
 
Виконання практичного завдання буде зведено до обговорення на засіданні змодельованої кваліфікаційної палатою або колегією Вищої кваліфкомісії суддів практичної ситуації, в т. Ч. Щодо процесуальних питань, з обов'язковим урахуванням інстанційності та спеціалізації суддів і судів, в яких вони працюють. Практичні ситуації для виконання практичного завдання також будуть складені державною мовою. Вони міститимуть набір конкретних вихідних даних у вигляді ситуативного справи з питань юрисдикції відповідного суду, на підставі якого члени кваліфікаційної палати або колеги ВККС під час іспиту моделюють практичну ситуацію для її обговорення з суддів. Самі практичні ситуації розробляються Вищою кваліфікаційною комісією суддів і Національною школою суддів на підставі судових рішень, прийнятих судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій, які вступили в силу і не були змінені або скасовані за результатами розгляду судами вищих інстанцій, а також рішень Верховного Суду України.
 
Всього для проведення іспитів для кожної групи буде створено не менше 50 практичних завдань: по 10 з цивільного, кримінального, господарського, адміністративного судочинства та судочинства у справах про адміністративні правопорушення.
 
Для формування конкретного практичного завдання член кваліфікаційної палати або колеги Вищої кваліфкомісії також за принципом вибірковості бере з бази практичну задачу, яку судді належить виконати. Завдання виконуватиметься суддею, виходячи з його спеціалізації, якщо вона затверджена рішенням загальних зборів суддів суду, в якому він працює, належна копія якого повинна бути надана Комісії не пізніше, ніж за 15 днів до початку іспиту.
 
Варто відзначити, що кілька днів тому Вища кваліфікаційна комісія суддів розмістила на своєму офіційному веб-сайті інформацію про ненадання таких копій рішень величезною кількістю судів різних інстанцій та спеціалізацій. Якщо ці документи не будуть вчасно надані, суддям доведеться проходити практичну частину іспиту в загальному порядку.
 
Для виконання практичного завдання після його формування судді надається 30 хвилин для підготовки до обговорення запропонованої ситуації з членами комісії. У цей час служителі Феміди можуть використовувати свої підручні матеріали. По закінченню відведеного часу судді по одному викликаються до зали засідань.
 
Обговорення практичного завдання також фіксується за допомогою прямої відеотрансляції в режимі реального часу. На цьому етапі Комісія встановлює здатність суддів проводити судові засідання, виносити рішення, відправляти правосуддя у суді відповідної інстанції і спеціалізації.
 
Що далі?
 
Після проведення тестування та виконання практичного завдання кваліфікаційна комісія проводить оцінку суддівського досьє і співбесіду зі служителем Феміди. Якщо суддя успішно пройде всі ці етапи, він підтвердить, що займає в системі судочинства своє місце. Якщо ж ні, його чекає проходження перепідготовки в Національній школі суддів з подальшим повторним оцінюванням, яке, до того ж, буде проводитися вже в загальному порядку. І тільки в разі повторного «провалу» кваліфікаційна палата ВККС приймає мотивоване рішення про непідтвердження суддів можливості відправляти правосуддя у певному суді. Тоді Вища кваліфікаційна комісія суддів у складі двох палат приймає рішення про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання про внесення подання про звільнення судді із займаної посади за порушення присяги.
 
***
 
Не можна не відзначити завантаженість, яка очікує у зв'язку з первинним оцінюванням Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Якщо сьогодні засідання палат або всього складу Комісії проводяться кілька разів на тиждень протягом цілого дня, то в недалекому майбутньому робота членів ВККС може стати цілодобовою. Разом з тим, на них покладена важлива місія: вони повинні провести не просто оцінювання, фактично очищення рядів служителів Феміди від тих, хто негідний носити горде звання судді.
 
Суддям же, яким таке оцінювання належить пройти, необхідно як слід підготуватися: перечитати всю практику Верховного Суду України з 2012 р і вивчити рішення Європейського суду з прав людини. Що стосується виконання практичної частини завдань, то в хід повинна піти вся база матеріального і процесуального права в залежності від спеціалізації.
 
Первинне оцінювання розпочнеться вже через місяць, і всі юридична спільнота сподівається на успішність його проведення та досягнення головної мети - очищення судової влади та відновлення довіри до неї. У лавах служителів Феміди повинні залишитися тільки найкращі.