Соціологи опитують громадян, які жодного разу в житті не мав стосунків з судами і думка яких сформувалося під впливом щоденних негативних картинок в ЗМІ. В Україні вже почалася конкуренція «грантоїдів»: чим дек заяву про корупцію в судах, ніж дек зображення на телебаченні, тим більше фонди заплатять. Роботу оцінюють за критерієм, «чим більше зробив для розвалу судової системи, тим більше отримав».
Звичайно, якщо людині щодня, роками вселяти, що в його родині зрада, то він може засумніватися.
Кожне з сотень тисяч справ починається питанням судді: «Сторони, чи довіряєте ви складу суду?». Відповідь звучить так: «Так, довіряємо». Є винятки, але це 0,01% справ, поодинокі випадки.
Про недовіру до суду, в більшості, говорять тільки ті, хто ніколи не мав справ із судовою системою особисто, або ледарі, які ніколи не працювали на одній посаді, а звикли тільки «базікати» і, отримуючи кошти, продовжують розвалювати судову систему і державність України.
Корупційність судової системи та низький рівень довіри, як наслідок, - стереотип, який нав'язується суспільству останні два роки в цілях тиску на суд.
У період Різдвяних свят я зареєструвався у соціальній мережі Facebook і прийшов до висновку, що люди не так погано ставляться до суддів, як це представлено в ЗМІ.
Основний негатив викликають суди міста Києва. Здавалося б, чому?
Я, працюючи на своїй посаді, можу з упевненістю сказати Вам через скільки хвилин буде надана негативна інформація тих чи інших центральних телеканалом країни у разі неприйняття рішення на користь їх власників або пов'язаних з ними людей.
Кожен з Вас знає, як можна подати інформацію. До речі, якщо законне рішення прийнято судом на користь власників телеканалів або людей, пов'язаних з ними політичними чи економічними інтересами, то позитивні риси в роботі судової системи не покажуть - «картинка не та».
Як тільки суд розпочав слухання у справі, подзвонили шановні люди власнику каналу і дали тему - поливати брудом всю судову систему і головуючого суддю, щоб вплинути на рішення у справі. Прийняв суд рішення - не сподобалося одній політичній силі, то інший - пішла негативна інформація по центральних каналах з коментарями політиків. А чим ще рейтинг піднімати?
Згодом запитую: «А чому Ви в інтерв'ю брехня кажіть, а у відповідь -« так зараз потрібно »?». Якщо проаналізувати будь-яке законне рішення у резонансній справі, яке в подальшому залишено без змін судами вищих інстанцій, то на ньому «відпіарилися» і забули.
Це стосується і арешту підозрюваних, і публічних суперечок, і господарських спорів. Не заарештували затриманого - одні кричать, заарештували - інші. Поновили на роботі - біда, не відновили - знову біда. Стягнули з олігарха гроші в бюджет - ПП, а не шукали - знову НП. Вирішили суперечку між суб'єктами господарювання - той, кому відмовили, вже дзвонить власникові і пускає негативну картинку по всій судовій системі.
Сьогодні в нашому суді з 51 судді, згідно зі штатним розкладом, здійснюють правосуддя тільки 17. І це вже більше року! Держава їм платить зарплату і чималу, але політики у Верховній Раді України не голосують. Це зараз не в тренді - за суддів голосувати. Що найцікавіше - просто не голосують, без причини.
Є в судовій системі пройдисвіти, які її ганьблять, і всі порядні судді їх теж засуджують. Той п'яний за кермом з пістолетом погрожував поліцейському; той гроші брав; той три слова зв'язати не може. Вистачає і у нас ідіотів, як і в будь-якої гілки влади, але чомусь всіх під одну гребінку?
Зараз проводиться судова реформа і судді її підтримують, про що неодноразово заявляли і Рада суддів України, і Верховний Суд України, і вищі спеціалізовані суди.
Особисто я вважаю, що зміни, запропоновані до Конституції України в частині судової системи, вкрай необхідні. Не можна зволікати з атестацією судів, а необхідно всіма законними методами міняти судову систему в якісно кращу сторону. Будь-яка система і люди, що працюють в ній, як і будь-яка людина, хочуть змін на краще.
Ні для кого не секрет, що суддям у 2015 році було легше приймати рішення, тому що я особисто не чув жодного випадку, коли знову сформовані Вища кваліфікаційна комісія суддів України або Вища рада юстиції притягли до відповідальності суддю з формальних причин, але на замовлення політика або ж представника влади, бізнесу.
Я вважаю це значним досягненням у реформуванні країни і системи, важливою заслугою керівників цих органів. Хто сьогодні може ставити під сумнів об'єктивність рішень ВККС України та ВРЮ? Ніхто.
Тому, я вважаю, що тільки ці органи, уповноважені Конституцією та законами України, мають право давати оцінку рішенням суддів, моральний бік їхнього особистого життя і обмежити спроби політиків, олігархів та їхніх друзів через підконтрольні їм ЗМІ давати оцінку рішенням суддів, підривати устрій держави в своїх корисливих політичних чи економічних інтересах.
У кожній цивілізованій країні, і не тільки в Європі чи Америці, підрив авторитету держави в особі будь-якого державного органу - це злочин.
Прочитав недавно статтю члена Ради суддів України Олександра Сасевич «Закон не зобов'язує суддів спілкуватися, але за нас ніхто цього не зробить» і повністю з ним погодився, в т.ч. і з тим, що якщо ми будемо мовчати, то про нас будуть говорити інші. Ми залишаємося консервативними, але станемо відкритими.
У період Різдвяних свят в соціальній мережі Facebook майже півтори тисячі осіб стали моїми друзями і всі налаштовані на позитив. Люди різні, але дуже позитивні. Хіба це не свідчить про те, що люди довіряють і розуміють?
Але мене вразило те, що лише кілька десятків суддів зареєстровані під своїм прізвищем. Велика частина зареєстрована під псевдонімами. Може, це страх?
Я розумію це тиск, який ми на собі відчуваємо, коли кожен день чуємо про те, що, наприклад, в Кабінеті Міністрів України проблема - винен суд; у депутатів не складається - винен суд; сніг є - винен суд; снігу немає - винен суд. Нічим не підтверджені звинувачення в тому, що всі судді - корупціонери.
Не потрібно боятися всього. З тим, хто боїться, легко розправитися.
Я вважаю, що суддям необхідно відкритися і розповісти, в т.ч. і через соціальні мережі, як ми живемо, де ми живемо, що носимо, на чому їздимо. Адже основній масі приховувати нічого! Нам потрібно знімати ярлик, спеціально повішений людьми, які вже два роки намагаються нами маніпулювати, звинувачуючи в тому, що ми - корупціонери.
Заступник голови Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов Є.В.