12 січня 2016 в Конституційному Суді України завершилося усне слухання розгляду справи за зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) вимогам статей 157 і 158 Конституції України. Про це повідомляє прес-служба ВККС.
До розгляду справи були залучені заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков і Голова Ради суддів України Валентина Симоненка.
У своєму виступі Голова Комісії наголосив на важливості прийняття запропонованих змін до Конституції України. Він підкреслив, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України опрацювала проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» №3524 і вважає, що його прийняття не матиме наслідків, пов'язаних зі скасуванням або обмеженням прав і свобод людини і громадянина або ліквідацією незалежності або порушення територіальної цілісності України.
Як зазначив Сергій Козьяков, законопроектом №3524 передбачено створення Вищої ради правосуддя як органа, незалежного від політичного впливу, який буде відповідати за суддівську кар'єру і вживати заходів щодо забезпечення незалежності суддів. Також передбачено усунення дублювання повноважень органів в системі судової влади і підвищення вимог і професійних стандартів для суддівського корпусу.
Голова Комісії зазначив і те, що цей законопроект визначає приведення системи реформування суддівського корпусу у відповідність з висновками Венеціанської комісії, а саме в частині недопущення автоматичного звільнення всіх суддів і врегулювання питання про терміни повноважень діючих суддів.
Прийняття законопроекту №3524 спрямовано на виконання рішень Європейського суду з прав людини та приведення Конституції України та законів України до європейських стандартів правосуддя.
Сергій Козьяков зазначив, що цей законопроект визначає деполітизацію процесу формування суддівського корпусу шляхом передачі певних повноважень Президента України та Верховної Ради України до Вищої ради правосуддя, зокрема щодо обрання, призначення, переведення і звільнення суддів. Такий підхід відповідає Укладенню №18 (+2015) Консультативної Ради європейських суддів «Позиція судової влади та її відносини з іншими гілками державної влади в умовах сучасної демократії».
У цій справі Конституційний Суд України завершив усне слухання і перейшов до закритої частини пленарного засідання для подальшого обговорення і надання висновку.