Адвокат Джавід Ікбал Джафр подав клопотання до Верховного суду в Лахорі з вимогою повернути коштовність колишньої британської колонії, яка була відібрана "обманом і насильством".
Суперечка між Великобританією і декількома країнами азіатського регіону з приводу повернення знаменитого діаманта Кохінур триває. На дивовижний камінь вагою 105 карат, історія якого простежується з XIV століття, а якщо вірити легендам, а то й раніше, претендують Індія, Пакистан, Афганістан та Іран, проте Лондон відмовляє всім. Як повідомляє Reuters, зараз долю вирішив випробувати пакистанський адвокат: він збирається через суд домогтися повернення реліквії.
За словами адвоката Джаваіда Ікбала Джафр, він подав клопотання до Верховного суду в Лахорі. Відповідачем, на його думку, є королева Великобританії Єлизавета II, у чиїй короні в даний час і знаходиться діамант Кохінур ("Гора Світла").
Джафр підкреслює, що дорогоцінний камінь належав пакистанській провінції Пенджаб і був "насильно і під примусом" вилучено англійцями в середині XIX століття, які управляли в той час цими територіями. "Тепер він повинен бути повернутий у Пакистан", - упевнений адвокат, підкреслюючи, що діамант був захоплений.
"Її Величність Королева виросте в очах громадськості, якщо посприяє в передачі Кохінура законним власникам", - заявив Джафр у своєму клопотанні. Варто додати, що адвокат дійсно жадає повернення каменю в Пакистан - за останні півстоліття він написав понад 780 листів британській королеві і пакистанським чиновникам з приводу цього питання.
Однак роздобути Кохінур буде не так просто - не тільки в Пакистані претендують на діамант. Активно домагається повернення каменю Індія, влада якої регулярно нагадують про це британським колегам. У 2013 році британський прем'єр-міністр Девід Кемерон під час візиту до Індії відмовився повернути знаменитий діамант.
Також 2000 року афганський рух "Талібан" зажадало у Англії повернення Кохінура Афганістану. "Хоча" Кохінур "і був вивезений в Англію з Індії", - заявив в Кабулі офіційний представник талібського МЗС, - "у афганців більше прав на діамант, ніж у індійців. Ще до того, як потрапити в Індію," Кохінур "належав владі Афганістану ".
Всесвітньо відомий камінь за багато століть побачив різних правителів, тому зустрічні претензії можуть виникнути і у Ірану. Таким чином, в даний час навряд чи можна встановити справжніх власників діаманта Кохінур.
У Лондонському Тауері ж він він виявився в 1850 році після того, як потрапив до генерал-губернатора британської Індії серу Джону Лоуренсу. Той подарував алмаз британській королеві Вікторії, і вона стала носити Кохінур у своєму вінці. При цьому вона ігнорувала упередження про те, що діамант приносить нещастя своїм власникам. Тоді цей камінь мав індійську огранювання, але в 1852 році йому надали плоску форму, і він втратив 42% своєї дорогоцінної маси.